Forgáč vytvořil dva metry široké maturitní tablo z filmových plakátů. Jen místo skutečných hlavních hrdinů postavil do záře reflektorů maturanty. „Každého jsem musel nejdříve vyfotit. Postavit jej do úplně stejné pozice, v jaké byla hvězda na plakátu. Jednu pózu jsem fotil nejméně dvěstěkrát, aby byl výsledek co nejdokonalejší. Za jeden den jsem stihl vyfotit maximálně pět studentů. Jednu fotku jsem dělal čtyři až pět hodin," popisuje Forgáč.

Pro každou filmovou roli musel vymyslet vhodné kulisy. Třeba za studentku, která zazářila ve filmu Pátý element, dal pojízdnou tabuli. A na ni prostěradlo, které nasvítil dvěma reflektory. „Fotku k filmu Prokletý ostrov jsme zase dělali ve školní jídelně. Byla tam tma, kterou jsem prosvětloval jen sirkami. Spotřeboval jsem téměř všechny, které byly v krabičce. Pak následovaly úpravy ve speciálním programu na úpravy fotek," vysvětluje mladý muž. close Jaké to je, stát se filmovou hvězdou, poznali loni maturanti boskovického gymnázia. Celebrity z nich udělal devatenáctiletý kameraman Jakub Forgáč z Letovic. Vytvořil jim maturitní tablo z filmových plakátů. zoom_in

Poté, co další studenti jeho pečlivou práci uviděli, žádosti na focení tabla se mu začaly doslova hrnout. „Pro letošek jsem musel odmítnout, protože mě také čeká na boskovickém gymnáziu maturita, a tak mi na to nezbývá čas. Dělám totiž všechno tak dlouho, dokud to nepovažuji za perfektní. Ale do budoucna se tomu nebráním," usmívá se Forgáč, který je také kameramanem v novém hudebním pořadu Black tone music.

říkají o něm
Výborně se s ním spolupracuje. Je mimořádně spolehlivý a má výjimečný talent pro práci s kamerou. To tvrdí o Jakubu Forgáčovi jeho kamarád a autor hudebního pořadu Black tone music Jan Zemánek. „Jakub je člověkem, který do všeho jde ne na sto procent, ale na sto padesát procent. A kamerou dokáže natočit prakticky cokoliv. Věřím, že díky těmto vlastnostem se mu splní jeho sny," uvedl Zemánek.

Ten zatím nemá v Česku obdoby. Za jeho zrodem stojí parta mladých lidí. Od zvukaře přes produkčního až po moderátora. „Mladým kapelám, které ještě nejsou moc známé, v něm dáváme příležitost prosadit se. V první části dokumentu vždy zahrají písničku na určitém místě, které vybereme. Natáčeli jsme například ve Svitavách. A v druhé části děláme s členy kapely rozhovor. Pořad je přístupný na internetu a propagujeme jej i prostřednictvím sociálních sítí," poodhaluje Forgáč.

Pořad podle něj od poloviny ledna, kdy jej začali na internetu vysílat, vidělo kolem tisícovky lidí. „Máme z toho velkou radost. Projekt bereme hodně poctivě. Natáčíme každý druhý víkend, vždy od brzkého rána do pozdního večera," říká mladík.

V nadšení pro filmařské umění ho podporuje i sestra Adéla. „Brácha natočil již desítky videí, mezi nimiž je i spousta legračních. Třeba když byl ve druháku, dostal za úkol natočit video do informatiky. Já jsem mu dělala herečku. Děj se odehrával na Divokém západě. Zinscenovali jsme přestřelku. Místo zbraně jsem z kapes vytáhla klobásy. Brácha byl ale lepší. Hodil po mně jablko – granát. Vybouchla jsem. Zůstaly ze mne jen kouřící boty. Video se nakonec stalo tím nejlepším ve třídě," usmívá se Adéla Forgáčová.

Jakub se k filmování dostal ještě na základní škole, když jeho otec pořídil do domácnosti novou kameru. „Tehdy jsem začal rodinu natáčet při různých příležitostech, například na výletech. Jako jediný jsem uměl pracovat s počítačem, a tak jsem dostal za úkol videa vždy sestříhat. Hodně mě to chytlo. Začal jsem k tomu hledat různé návody na internetu. Také jsem se sám naučil, jak dělat efekty. Dnes kolikrát stříhám i do tří do rána. V noci mám na to největší klid," vysvětluje Forgáč.

Na svém filmařském kontě má také svatby, závody aut nebo natáčení pro boskovickou televizi.

Jeho další velkou vášní je fotografování. Nafotil již tisíce fotek. Jeho sestra tvrdí, že ho nejvíc baví portréty. „Když třeba jde se svými kamarády na různé akce, nikdy si nezapomene vzít foťák. Zachycuje různé momentky. Ale rád fotí prakticky všechno. I přírodu nebo našeho psa," směje se Adéla.

Její bratr je také sportovním nadšencem. Hraje florbal nebo jezdí na snowboardu. „A také si rád vyjedu na kole a na dovolené u moře se potápím a plavu. Samozřejmě u toho vždy natáčím nebo fotím. Rád se také podívám na dobrý film. Více než děj ale sleduji práci s kamerou. A pak přemýšlím, co bych mohl doma vyzkoušet. Mým snem je studovat na filmové vysoké škole. Přijímačky mi zatím nevyšly, ale nevzdám to a budu to dále zkoušet," dodává Forgáč.