Zamrzlé rybníky nelákají jen bruslaře. Jsou výzvou také pro vášnivé rybáře, kteří mají v mrazivých dnech příležitost vyzkoušet si lovení na dírkách. Při něm se ryby chytají dírami vysekanými v ledu.
Jedním z rybářů, kteří tomuto zimnímu stylu lovení propadl, je Jan Novotný z Blanska. „Lovení na dírkách vyžaduje především jemnost – používají se jemné pruty a malé nástrahy, třeba červi, žížaly nebo i tavený sýr,“ vysvětlil.
Možnosti lovu na dírkách jsou však nejen na Blanensku hodně omezené. „Tento způsob lovu je na svazových vodách zákonem zakázaný. Je tedy možné lovit jen na soukromých rybnících,“ přiblížil Novotný.
Jedním z rybníků, na kterých si můžou zájemci v zimních měsících zarybařit, je Obrovský rybník v Černé Hoře. Dalším takovým místem byl ještě do loňského roku rybník v Ostrově u Macochy, který je však letos vypuštěný. Novou příležitost rybářům od minulé zimy skýtá rybník ve Křetíně.
Ulovil i candáta
Oblíbenost lovu na dírkách potvrdil správce rybníka ve Křetíně Zdeněk Lepka. „Sezóna začala asi před čtrnácti dny a lidí, kteří chodí na rybník chytat je docela hodně. Mám rybník teprve druhou zimu a letos je zájemců víc než loni,“ popsal. Nejčastějšími úlovky jsou podle něj pstruzi duhoví a štiky, našel se ale i rybář, kterému se podařilo chytit candáta.
Na křetínský rybník se o uplynulém víkendu vydal i Jan Novotný. „Ve Křetíně jsme byli v sobotu a bylo to fajn,“ pochvaloval si.
Povolit všude?
Novotný by lov na dírkách povolil i na vodách rybářského svazu. „Mezi rybáři se o tom hodně bavíme. Já jsem pro povolení. V severských zemích i v Rusku to povoleno je, u nás však nejspíš panuje strach z obtížnosti kontroly tohoto druhu lovu. Přitom by stačilo jasně nastavit pravidla,“ míní. Kvůli omezeným možnostem zimního lovu tak vyráží Novotný občas i mimo blanenský region.
Kromě radosti z lovení na dírkách přináší zima také povinnosti pro správce rybníků. Ti mají v mrazech dost práce. „Je nutné rybník odvětrávat kvůli bahenním plynům, hlídat přítok a odtok a také kontrolovat sílu ledu, kvůli bezpečnosti rybářů,“ popsal správce křetínského rybníka Lepka.
Podobná opatření musejí dělat i správci svazových rybníků, na kterých se přes zimu nerybaří. „Na některých rybnících je nutné vysekat v ledě díry, aby se voda okysličila. To je však také nebezpečné, protože na rybnících bruslí děti. Proto je nejdůležitější díry v ledu dobře označit,“ uvedl hospodář Moravského rybářského svazu Blansko Miroslav Odehnal.
ILONA DOBROVOLNÁ