Rakovinu dokáží odhalit při kolonoskopii. Vyšetřením v tamní gastroenterologické ambulanci prošlo letos již tři sta šedesát pacientů. To je o padesát více než za celý loňský rok.

Rakovina konečníku a tlustého střeva je druhým nejčastějším nádorem, kterým lidé v Česku onemocní. „V Evropě jsme dokonce na prvním místě. Těchto onemocnění navíc přibývá. Do nemocnice také chodí více lidí, kteří se chtějí nechat vyšetřit screeningovou kolonoskopií. Při té opatrně zavedeme do konečníku a potom dál do střeva ohebnou hadici s kamerou na konci. Ta pak přenáší záznam na monitor,” sdělil náměstek blanenské nemocnice Jaroslav Kubiš s tím, že tak lékaři rozpoznají i stádia onemocnění, která nezachytí rentgen. Lékaři navíc mohou při kolonoskopii odstranit podezřelé výrůstky ve střevě nebo mohou odebrat vzorky tkáně pro další posouzení.

Za rakovinu konečníku a tlustého střeva podle Kubiše může především špatné stravování. „Lidé jedí hodně tučného masa a uzenin. Mají navíc nedostatek vlákniny, zeleniny i pohybu,” upozornil.

Vysoký počet kolonoskopií vysloužil letos blanenské nemocnici nový certifikát. „Patříme tak mezi centra pro screeningovu kolonoskopii. Ne každá nemocnice totiž splňuje přísná kritéria, která jsou pro získání osvědčení nutná,” řekl Kubiš. Podle něj jsou na Blanensku jen dvě zdravotnická zařízení s tímto osvědčením. Má je ještě jeden soukromý lékař z Blanska.