Aktuálně stojí v Kunštátu, kde se zdrží další zhruba měsíc, než přepravní společnost vyřídí nová povolení. Ta musí získat od energetické společnosti, kvůli odstávkám elektřiny v obcích, kterými projíždí. Jedná se o dvě soupravy o délce čtyřiadvacet metrů a hmotnosti sto třicet sedm tun. Převážejí komponenty pro cementárnu v Dubaji. Náklad je široký šest a vysoký přes sedm metrů. Na řadě místo kvůli tomu neprojede pod elektrickým vedením. To musejí pracovníci energetické společnosti přerušit a po průjezdu kolony zase napojit.

V Kunštátu více než sto tunový kolos ve středu zastavilo špatné počasí. „Silnice z Kunštátu směrem dál na Olešnici byla nesjízdná. Sněžilo. Na pláních hodně foukalo a dělaly se sněhové jazyky. I když ji silničáři posypali a cesta se prohrnovala, nedalo se prostě projet. Teď musíme opět vyřídit nová povolení kvůli odstávkám elektřiny v obcích, přes které budeme projíždět. Minule to trvalo měsíc," řekl Pavel Švarc z přepravní společnosti Dan-Czech Specialtransport.

Sto čtyřicet tun

Dodal, že cestu z Kunštátu do Olešnice nechtěla ve středu tranzitní firma riskovat i kvůli problematickému odstavení nákladu. „Přece jen soupravy s nákladem mají skoro sto čtyřicet tun. Kdybychom někde uvízli na zasněžené silnici, nemůžeme je nechat jen tak stát někde u krajnice. Blokovaly by provoz," řekl.

Stopku nákladu vystavil i policejní doprovod. „Zmíněný úsek byl pro takový náklad neprůjezdný. Bylo to nebezpečné, na tom jsme se s přepravní firmou shodli a další průjezd stopli," řekl policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Z další odstávky elektřiny neměli radost v sousední Olešnici, kterou náklad nakonec neprojel. Stejně jako před měsícem. V tamním ski areálu si na středu museli půjčit velkou centrálu, na kterou chtěli v době výpadku elektřiny napojit vleky a zázemí sjezdovky. „Půjčení centrály nebylo zrovna levné. Nakonec jsme ji ale nepotřebovali. Elektřina jela a po poledni jsme dostali informaci, že náklad Olešnicí neprojede a odstávka se ruší. Pro nás jsou to ale zbytečné starosti. Centrálu si budeme totiž muset půjčit znovu a pak se klepat, aby se něco nepokazilo," řekl správce ski areálu Jiří Kotlán.

Na dvou místech

Náklad stojí v Kunštátu na dvou místech. U kapličky v místní části Sychotín a poblíž benzínové pumpy. „S přepravcem jsme v kontaktu. Náklad naštěstí neuvízl někde ve městě, ale podařilo se ho odstavit na okraji. Až vyrazí zase na cestu, tak už se nás žádná odstávka elektřiny netýká. Za to, že náklad stojí na městských pozemcích, nám firma zaplatí. Budeme o tom jednat," řekl starosta Kunštátu Zdeněk Wetter.

Před měsícem zablokovalo transport na cestě také špatné počasí a zasněžené silnice. Po padesáti kilometrech zastavil náklad s velkým zpožděním ve Sloupu. Naplánovanou denní trasu nestihl projet v době naplánovaných odstávek elektřiny a v obci v Moravském krasu nakonec zůstal měsíc. V úterý vyrazil se Sloupu do Sebranic. Ve středu pak jeho pouť skončila v Kunštátu.