Do plavání začala patnáctiletá Petra Pokorná z Olomučan chodit v první třídě. „Původní záměr byl, aby se jen naučila plavat," říká její maminka Monika Pokorná. U plavání však dívka zůstala a už má za sebou řadu úspěchů z plaveckých soutěží po celé České republice. Nadané plavkyni patří další díl seriálu Mladé talenty Blanenského deníku Rovnost.

V plaveckých kurzech si Petru Pokornou, která chodí do deváté třídy Základní školy TGM v Blansku, v sedmi letech vyhlédla trenérka plavání.

Nyní je mladá plavkyně členkou plaveckého oddílu ASK Blansko. „Trénujeme každý den kromě víkendů, třikrát hodinu a půl a dvakrát týdně mám dvě hodiny," vysvětluje Petra.

Její královskou disciplínou jsou prsa a znak na sto a dvě stě metrů. „Ty mi totiž jdou nejlépe a nejvíc mě baví právě delší tratě. Naopak mým nejméně oblíbeným plaveckým stylem je kraul. Ten mi tak nejde, asi je to tou technikou," říká mladá plavkyně.

Víkendy většinou Petra tráví na závodech. „Závody jsou buď jednodenní, nebo dvoudenní. Nějaký čas zabere také doprava. Na závodění mě ale hodně baví to, že si můžu zlepšovat časy, atmosféra závodů i to, že se můžu porovnávat s ostatními," vypráví Petra Pokorná.

Za svůj největší úspěch v plavání zatím Petra považuje čtvrté místo na letním mistrovství České republiky roku 2012 v Českých Budějovicích v disciplíně znak na dvě stě metrů. „Potom jsem byla ještě pátá v disciplíně dvě stě metrů prsa, šestá v disciplíně sto metrů prsa, sedmá v disciplíně dvě stě metrů poloha a osmá v disciplíně sto metrů znak," vyjmenovává úspěšnou účast na loňském mistrovství.

Ani letos ale ve svých výkonech nepolevuje. „Letos jsem se dostala do finále A na letním mistrovství České republiky v Pardubicích a obsadila tak celkové sedmé místo," říká.

Nejradši závodí

Na plavání ji nejvíc baví právě závody. „Baví mě i tréninky, je to ale občas dřina," směje se mladá plavkyně s tím, že letos ze starších žáků přestoupila do dorostenecké kategorie. „Jsem tam nejmladší, takže o to je teď závodění těžší," vysvětluje.

V plavání chce ale Petra dosahovat ještě dalších úspěchů. „Přála bych si například přivézt domů nějakou medaili z mistrovství České republiky," přemýšlí Petra.

Náročný koníček však musí plavkyně kombinovat i se školou. „Občas je to těžké, ale dá se to. Musela jsem omezit ostatní kroužky. Každý den tak přijdu ze školy, napíšu úkoly, naučím se a jdu na plavání," popisuje s tím, že její okolí ji ale v jejím koníčku podporuje. „Fandí a podporuje mě celá rodina, spolužáci i učitelé. Například paní učitelka ze základní školy dává ve třídě na nástěnku moje úspěchy," usmívá se mladá plavkyně.

Patnáctiletá dívka se věnuje plavání od první třídy.

Jejímu koníčku se musela přizpůsobit i rodina. „Spolkne to hodně času. Z Olomučan nejezdí tolik spojů, kolik bychom si přáli, a tak plavání pro nás znamená každodenní vození a čekání u bazénu, až skončí trénink, a o víkendech ježdění po závodech. Petra má ještě mladší sestru a bratra a oba dva také plavou, takže na závody i na tréninky jezdí celá rodina. Manžel totiž plave taky, i když jen rekreačně. Děláme to ale rádi, protože to děláme pro děti," usmívá se Petry maminka Monika Pokorná.

Kromě plavání Petru baví i další sporty. „Ráda jezdím na kole, v zimě s rodinou lyžujeme a teď v Olomučanech ještě chodím tančit," vyjmenovává.

Plavání se chce Petra věnovat co nejdéle. „Jak to bude, až budu dospělá, to teď zatím nevím. V budoucnu bych možná od plavání chtěla přejít k triatlonu, což je kombinace plavání, jízdy na kole a běhu," říká.

Po základní škole Petra zamíří na gymnázium. „Ještě ale nevím, na jaké přesně. Buď do RájceJestřebí, nebo do Blanska," říká patnáctiletá dívka.