Bořitovská drakiáda je jednou z největších na Moravě, potažmo v celé České republice. „Sjíždí se sem letci z celé republiky i ze zahraničí, konkrétně z Rakouska. Podle zkušeností z minulých let očekáváme, že bude soutěžit kolem dvou stovek dětí a asi padesát dospělých," uvedl za pořadatele Antonín Odehnal z Drakiádního klubu Černá Hora.

Drakiáda začne v jedenáct hodin, samotné soutěže pak v jednu hodinu po poledni. Připraveno je několik soutěžních kategorií. „Například soutěž o nejkrásnějšího draka. Podmínkou je, že draci musí být vlastnoručně vyrobení, ne kupovaní. Kromě toho, jak drak vypadá, se bude hodnotit i jeho velikost, start či stabilita," řekl dále Odehnal. Děti i dospělí se mohou utkat také ve velké soutěži v létání jednolaných draků, u kterých už není podmínkou vlastní výroba.

Bořitovská drakiáda je v současné době jediná u nás, kde se soutěží i v létání s akrobatickými draky. „Na programu tak bude i soutěž v ovládání dvoulaných akrobatických draků, kde se létají minimální soutěžní figury, takže je vhodná hlavně pro začátečníky. Pro pokročilejší letce je určené freestyle létání akrobatických draků. Drak v tomto případě musí startovat ze země a let musí trvat šedesát až devadesát sekund," nastínil Odehnal, který sám s draky létá už přes dvacet let. Na drakiádě se ovšem představí v roli hlavního rozhodčího.

Pokud bude v sobotu málo foukat vítr, tak to podle Odehnala nebude takový problém. „V tom případě budou soutěžící startovat s rozběhem," vysvětlil. Čáru přes rozpočet by pořadatelům mohl udělat jen hodně silný vítr. V tom případě se drakiáda hlavně z bezpečnostních důvodů nekoná.