Nabízí za výhodné ceny zázračné mopy, luxusní parfémy i výhodné tarify. A někdy jen tak loudí z kolemjdoucích peníze. Ať převlečení v kostýmu vodníka nebo s kasičkou na postižené děti. S pěkným počasím se v ulicích měst i obcí na Blanensku vyrojili pouliční prodejci i lidé, kteří vybírají peníze na různé sbírky. O podvodníky se jednat nemusí, přesto by podle živnostenského úřadu v Blansku měli být lidé obezřetní. I když nejsou s výrobkem spokojení, své peníze totiž zpátky dostanou jen těžko.

„Teď, jak je teplo, tak se v ulicích Blanska objevuje stále víc pouličních prodejců. Pokud nabízí nehmotné služby, jako tarify na mobil, může to být pro lidi hodně zrádné. Nemají čas si rozmyslet, co vlastně podepisují. I když mají podle zákona právo do čtrnácti dnů od smlouvy odstoupit, může jim to způsobit velké komplikace, “ varuje vedoucí Obecního živnostenského úřadu v Blansku Jaroslav Bárta.

Ale i s hmotným zbožím podle něj můžou lidé čekat problémy. Třeba při reklamaci. „Když už lidé něco na ulici koupí, měli se by od prodejce vzít alespoň doklad. Bez něho při reklamaci zboží v podstatě nemají šanci,“ upozornil Bárta.

Lákají lichotkami

Na blanenských ulicích se lidé nejčastěji setkávají s různými nabídkami telekomunikačních služeb, kosmetiky, parfémů, keramických nožů nebo energetických společností. „Prodejce obvykle osloví zákazníka na ulici a většinou se jej vyptá na jeho zdravotní stav, bydliště, rodinu a přitom mu lichotí. Poté nabízí zboží s argumenty, že levnější zboží mimořádné kvality dostane kupující pouze dnes, že jej dostane zdarma a podobně. Pokud už člověk zabředne do rozhovoru s prodejcem, nabídka se mu těžko odmítá,“ vysvětlila Soňa Andrlová z oddělení kontroly živnostenského ú­řadu.

Prodejce různého zboží, kteří se ji snažili přesvědčit ke koupi, už ve středu Blanska nesčetněkrát odmítla Jitka Skotáková z Němčic. Nachytat se zatím nedala, zboží na ulici zásadně nekupuje. „Vadí mi pouliční způsob prodeje, že mi prodejce nutí zboží, které vlastně ani nechci. Pokud si něco potřebuji koupit, tak si pro to prostě zajdu do obchodu a s pouličními prodejci se raději ani nezastavuji. Většinou totiž ani hned neřeknou, o co jim vlastně jde. Začnou hodně ze široka, proto asi důvěřivější lidi často přesvědčí,“ míní Skotáková.

Koupit něco bezhlavě na ulici je velké riziko i podle Blanky Bendové z Oblastní charity v Blansku. Lidé, aniž si to uvědomí, se tak můžou snadno zadlužit. „To se týká hlavně čerstvě plnoletých, kterým dealeři na ulici nabídnout třeba kartu do mobilního telefonu. Sice ji nepoužijí, ale protože podepsali přímo na ulici smlouvu, běží jim dluh. Tito mladí o tom mnohdy rodičům ani neřeknou a najednou u nich doma zazvoní exekutor,“ varuje Bendová.

Žebrá jako vodník

Nejen s pouličnímu prodejci můžou lidé na Blanensku přijít o peníze. Pozor by si měli dát i na jaké sbírky bez rozmyšlení přispějí. Třeba na pouliční divadlo, na které po regionu vybírá muž v kostýmu vodníka. „Muž převlečený za vodníka nebo třeba za kovboje k nám chodí stejně jako do okolních hospod často. Chce přispět na divadlo nebo jenom tak žebrá. Není nebezpečný, ale otravuje,“ řekl pracovník jedovnické restaurace Olšovec.