Rozhledna na kopci Podvrší u Veselice je oblíbeným cílem turistů. Sezona tam končí v říjnu, ale vyhlídka se tradičně otvírá ještě na Silvestra. Letos tomu nebude jinak. „Silvestr na rozhledně se uskuteční už počtrnácté, je to tradiční a oblíbená akce. Pro lidi je to příležitost se projít, sejít se na zajímavém místě a popovídat si. Předpověď počasí slibuje slunečno, tak možná bude z rozhledny i hezký výhled," pozval za pořadatele ze spolku Veselická kaplička Miloslav Novotný.

Lidé mohou přijít na rozhlednu od deseti hodin do tří odpoledne, čeká je teplé občerstvení. „Připravené bude svařené víno, čaj i zelňačka. Chystáme jí sedmdesát litrů, tak snad to bude stačit, v minulosti se nám totiž stalo, že na všechny nezbyla," doplnil Novotný.

Vyzdobené komnaty

Kdo si rád prohlíží historické památky, může využít nabídky zámku v Lysicích a hradu v Boskovicích. Komnaty a sály lysického zámku jsou vánočně vyzdobené. „Ve čtvrtek budeme mít otevřeno od deseti hodin do čtyř odpoledne. Termín se však pomalu plní, doporučuji proto rezervaci," uvedla lysická kastelánka Martina Rudolfová.

Poslední den v roce zve k procházce torzy středověkých komnat také boskovický hrad. Silvestrovské prohlídky se tam uskuteční mezi jedenáctou hodinou dopolední a sedmou večerní. Zájemci si tak mohou vychutnat jeho atmosféru i po setmění. Vstup do areálu hradu je zdarma.

V Knínicích budou na Nový rok od jedenácti do třinácti hodin pod vánočním stromem nalévat novoroční polévku. Zdarma tam bude k dostání také čaj a svařené víno. Každý však může dát dobrovolný příspěvek. Výtěžek ze sbírky poputuje na nákup hraček pro děti v tamní mateřské škole.

Pro otužilce

Kdo má odvahu ponořit se do ledové vody řeky Svitavy, má poslední den v roce možnost ve Stvolové. Koná se tam už osmý ročník Memoriálu Bohumíra Řehoře. Začátek je ve tři hodiny odpoledne u mostu přes řeku Svitavu. „Akci pořádáme na počest hajného Bohumíra Řehoře, kterého zde všichni znali. Sice to nebyl otužilec, ale rozhodně nebyl pohodlný jako dnešní lidé, kteří žijí ve městech," vysvětlil pořadatel Ivoš Winkler.

Podle něj stačí, když se odvážlivci ponoří do tůně ponoří po krk na pět vteřin. „Ve vodě si připijí šampaňským a dostanou certifikát. Občerstvení bude připravené i pro diváky. Hlavně jde o to, aby se lidé sešli a strávili spolu příjemně nějaký čas," doplnil Winkler. Prvních dvacet přihlášených dostane jako dárek půl litru rumu, děti pak velkou čokoládu. Loni našlo odvahu ponořit se do ledové vody třiadvacet dospělých a osm dětí.

Svátečně laděný program, zaměřený mimo jiné na slavné árie a duety z oper a operet světového repertoáru v podání Moravského klavírního tria a jeho hostů, otevře koncertní sezonu roku 2016 v Boskovicích. Slavnostní novoroční koncert s přípitkem starostky města se uskuteční v neděli od sedmi hodin večer v Zámeckém skleníku. „Tradiční akci tentokrát ozvláštní běloruští operní pěvci. Představí výběr nejlepšího klasického evropského repertoáru a světoznámé árie," uvedl za pořadatele Ivo Legner z Kulturních zařízení města Boskovice. Vstupné na místě stojí sto šedesát korun.

V neděli se koná novoroční koncert také v Kunštátě. Začne v pět hodin odpoledne v kulturním domě a bude spojený s čajem o páté a přípitkem starosty města. Posluchači se mohou těšit na vystoupení Dechové hudby Kunštát. Zazpívá Martina Mičková, Radka Dostálová a František Okáč, dirigovat bude Pavel Göpfert.

Silvestrovská večeře? Třeba ve westernovém stylu

Blanensko – Zážitková silvestrovská večeře, bohatá tombola, půlnoční přípitek a samozřejmě ohňostroj. To slibuje program silvestrovského večera v restauraci Sladovna v Černé Hoře. Kdo ještě nemá jasno, jak stráví poslední večer v roce, může si tam zkusit rezervovat místo. Volných už jich ale moc není.

Podle recepční ze Sladovny Pavly Dračkové mají hodně plno, přesto se ještě místa najdou. „Vstupné stojí 790 korun. Program začne v sedm hodin. Hosté se mohou těšit na čtyřchodové menu zážitkové večeře, vyhrávat bude kapela Nota bene. Kromě ohňostroje bude o půlnoci připravené další občerstvení," řekla recepční.

Plně obsazeno už má Starobrněnská pivnice Velvet Blansko. Tam silvestrovský večer začíná v šest hodin. „Bohužel už žádné volné místo nemáme, o akci byl velký zájem," sdělil provozní pivnice Martin Dvořáček. Příchozím k tanci a poslechu zahraje kapela Velvet Blansko. Na každém stole bude zdarma občerstvení, v ceně vstupenky je i večeře, tombola, šampaňské a ohňostroj.

Kdo má rád westernové kulisy, může poslední hodiny starého roku strávit ve westernovém městečku v Boskovicích. Oslavy Silvestra začnou v sedm hodin večer v Saloonu 1870. „Volná místa ještě máme, ale je lepší si je předem rezervovat. Vyhrávat bude živá kapela 4 psi, připravený bude raut, šampaňské na každém stole, chybět nebude ani tombola," vyjmenovala provozní Saloonu 1870 Karolína Nesrstová.

Komu se nechce sedět v restauraci ani doma a rád se setká se sousedy, může Nový rok přivítat na návsi či na náměstí. Silvestra budou společně slavit v řadě měst a obcí. Například v Letovicích začínají v deset hodin večer na Masarykově náměstí. „Já a pan místostarosta budeme nalévat lidem zdarma punč. Vyhrávat bude reprodukovaná hudba a o půlnoci z mostu na náměstí odpálíme ohňostroj," popsal starosta Letovic Vladimír Stejskal. Podobně tam tráví poslední večer v roce už řadu let. „Většinou na náměstí přijde několik stovek lidí," dodal Stejskal.

Přípitek na zámku

Šebetovští se sejdou v tamním zámeckém parku. Komu bude zima, může se ohřát čajem, svařeným vínem či grogem, k zakousnutí budou připravené chlebíčky. Ohňostroj tam odpálí patnáct minut po půlnoci. K silvestrovskému přípitku s ohňostrojem se chvíli před půlnocí sejdou i na návsi v Cetkovicích. Pořadatelé doporučují, aby si lidé vzali s sebou skleničky, protože se bude nalévat šampaňské. Připraven bude i teplý grog.

Na speciální silvestrovskou nabídku se mohou těšit také děti. V blanenském kině se od tří hodin odpoledne koná Dětský Silvestr. Program začne hrátkami s Niki, následovat bude promítnutí filmu Mimoni a ve čtvrt na sedm ze střechy kina odpálí ohňostroj.

Letní kina se pro jedno odpoledne v roce změní v zimní. V boskovickém amfiteátru tradiční Silvestr startuje v pět hodin odpoledne. „Jako každý rok budeme promítat pásmo pohádek. Nebude chybět teplý čaj i něco ostřejšího pro dospělé. V šest hodin odpálíme ohňostroj. Vstupné je dobrovolné," pozval za pořadatele ředitel Kulturních zařízení města Boskovice Oldřich Kovář. Silvestrovské setkání v letním kině ve Velkých Opatovicích začne ve čtyři hodiny odpoledne. Ohňostroj tam odpálí o půl hodiny později.

Jinde si ohňostroje nechají až na Nový rok. Prvního ledna rozzáří například náměstí Republiky v Blansku. Program tam zahájí v pět hodin odpoledne Michaela Baladová a Jiří Daniel. Pestrobarevné představení na obloze začne v šest hodin. V pátek v pět hodin se sejdou také lidé v parku městyse Svitávka, ohňostroj si užijí o hodinu později.