Chovatelé z Česka i ze zahraničí návštěvníkům představili přes dvě stě načančaných koček a před odbornou se snažili o získání některého z prestižních ocenění.

Mezi ostřílenými profesionály byli i začátečníci. Jako například Kristýna Kučerková z Olomouce se svými dlouhosrstými Britkami. „Měla jsem exotického kocoura. Ten mi ale umřel. Koupila jsem si nového a ten si mě doslova omotal kolem prstu, takže jsem se rozhodla kočky chovat. Jsem tady poprvé. Od zkušenějších chovatelů chci načerpat nějaké rady. Ale s kocourem Giblínkem už se nám podařilo získat jeden s certifikátů, který je potřebný k titulu šampiona. Mám obrovskou radost," řekla Blanenskému deníku Rovnost dívka.

Úspěšná byla při své první účastni na boskovické výstavě i chovatelka Markéta Troníčková z obce Obrnice na Mostecku. S sebou přivezla dvě kočky a kocoura téměř bezsrstého plemena Sphynx. „Kočky chovám asi rok. Objíždíme výstavy po celé republice. Můj první Sphynx byl velký mazel a pak přibyli další. Teď mám doma pět vyšlechtěných koček. Jsou to kočky jako každé jiné, jen je místo česání koupete. Dnes jsme byli úspěšní a v každé kategorii posbírali titul," usmívala se žena.

Podle ředitele výstava Miloslav Pešky hodnotilo vystavovaná zvířata pět mezinárodních posuzovatelů. Z Polska, Slovenska a také z Finska. „Výstava má podle mého velkou úroveň a mezi chovateli si za těch několik let, co ji pořádáme, udělala docela jméno. Jsme za to rádi. I lidí zatím přišlo víc, než loni," poznamenal Peška.

Na ploše zimního stadionu ukazovalo domácí mazlíčky bezmála sto třicet chovatelů. Mezi nimi i chovatelé z Rakouska, Itálie nebo Maďarska. „Ve všech kategoriích je tady asi dvě stě třicet koček. Bengálské, perské, habešské, domácí. Každé plemeno se u posuzovatelů hodnotí jinak. Jiná kritéria jsou třeba pro srst nebo uši," doplnil Peška s tím, že v sobotu i v neděli vždy pořadatelé vyhlásili jednu kočku, které se stala vítězem výstavy. Toto ocenění si v sobotu odnesl chovatel Zdeněk Krajča ze Zlína s ruskou modrou kočkou.

Na zimní stadion zamířil v sobotu odpoledne se svými dcerami také Kamil Hynek z Boskovic. Ze zvědavosti. „Viděli jsme pozvánky na plakátech, tak jsme se sem přišli podívat. Nikdy jsme na této výstavě ještě nebyli. Doma máme obyčejnou kočku Micku. Jednu nám tady nabízeli, ale byla moc drahá, další kupovat nebudeme," usmíval se muž. „Mně se nejvíc líbila kočka s číslem sto sedmdesát sedm. Byla to kočka habešská, ale jméno nevím," dodala Klára Hynková.

Boskovickou výstavu navštívilo za dva dny podle jejího ředitele Miloslava Pešky přes dva a půl tisíce lidí. Ti si na další přehlídku koček budou muset počkat. „Výstavu jsme loni nedělali, protože termín měli blokovaný pořadatelé z Polska a tak blízko od sebe dvě mezinárodní výstavy ve stejný čas být nemohou. Kalendář akcí na příští rok ještě není. Uvidíme, jak to bude. " uzavřel Peška.