Hlavní turistická sezóna na hradech a zámcích Blanenska už se pomalu chýlí ke svému konci. Kasteláni tak začínají hodnotit, jak se letos povedla. Většina z nich se shoduje na tom, že návštěvníků přišlo méně než loni. Může za to podle nich teplé počasí, které lidi lákalo spíše k vodě než k návštěvám památek.

Kdo ale nestihl památky na Blanensku navštívit o prázdninách, může se na ně vypravit ještě v těchto dnech. Na většině zámků na Blanensku totiž návštěvnická sezóna pro letošek končí až posledního října.

Méně turistů než loni zaznamenali například na zámku Rájec nad Svitavou. „Celkově budeme mít asi o tři tisíce návštěvníků méně než v minulém roce. Nižší návštěvnost se táhla od začátku sezóny. Je to nejspíš tím, že lidé byli už od začátku roku hodně opatrní v tom, za co svoje peníze utratí," míní kastelánka zámku Rájec nad Svitavou Jana Kopecká. Podle ní rájecký zámek ročně navštíví pětadvacet až třicet tisíc návštěvníků.

Mezi nejnavštěvovanější akce na zámku podle ní už tradičně patří výstava kamélií. „I tady se ale letos projevil menší zájem. Loni přišlo osm a půl tisíce návštěvníků, letos o dva tisíce méně," podotkla kastelánka.

Kostýmy vedou

Úspěch podle ní měla i výstava Svatojánské kvítí a noční kostýmované prohlídky zámku. „Sezóna ale ještě není úplně u konce. Zrovna dnes na zámku pořádáme soutěž ve vaření zvěřinového guláše a současně je zámek až do neděle vyzdobený květinovými aranžmá s jiřinkami a dalšími podzimními květy. Výstava se jmenuje Babí léto na zámku," řekla kastelánka s tím, že návštěvníci si mohou zámek prohlédnout až do konce října.

Jako horší hodnotí letošní sezónu i majitel zámku Letovice Bohumil Vavříček. „Přišlo tak o deset až patnáct procent méně lidí než v minulém roce. Je to podle mě tím, že byla o prázdninách velká tepla, takže lidé spíš zamířili k vodě než na zámky," řekl. Ještě ale počítá s tím, že současná čísla nejsou konečná. Pro turisty je zámek otevřený do posledního října. Do konce roku potom pořádáme na zámku každou první neděli v měsíci prodejní trhy," dodal Vavříček.

Ani zámek v Boskovicích si oproti loňsku v návštěvnosti nepolepšil. „Zatím k nám zavítalo osm a půl tisíce návštěvníků. Loni touto dobou to bylo o pět set více," řekla Michaela Janíková z boskovického zámku.

Podle ní za menší návštěvnost může počasí. „Bylo hezky, takže lidé radši jezdili k vodě," míní Janíková.

Již tradičně byl i letos nejnavštěvovanější akcí na zámku festival Ibérica. „Velmi oblíbené byly i noční kostýmované prohlídky," uvedla Janíková.

Na zámku ale plánují ještě několik akcí. „Dnes tady máme Zámecké hemžení, do konce října výstavu kostýmů z pohádek, která je součástí prohlídkové trasy. Koncem září pořádáme hudební koncert," vyjmenovala Janíková.

Pro veřejnost zámek zavírá posledního října. „Potom už bude zámek otevřený vždy jen v době konání akcí, a to v říjnu na Halloween, v listopadu na Svatohubertské slavnosti a na vánoční kostýmované prohlídky," vyjmenovala Janíková.

Zatímco ostatní zámky na Blanensku hlásí letos pokles návštěvnosti, na zámku Lysice jsou spokojení. Zámek zatím letos navštívilo více než dvaadvacet tisíc návštěvníků. „To je dokonce o něco více než loni," řekla kastelánka zámku Lysice Martina Medková Rudolfová. Nejnavštěvovanější podle ní byla svatební show. „Tradičně lidi táhly také noční kostýmované prohlídky a koncert Ondřeje Havelky," řekla kastelánka.

Lysický zámek má otevřeno do konce října. „Chystáme ale také advent na zámku a vánoční prohlídky," dodala Medková Rudolfová.

Hodnotit sezónu si zatím netroufá kastelán zámku Kunštát Radim Štěpán. „Do konce července jsme ale měli návštěvníků o něco více než loni. Jak je to s návštěvností nyní, to zatím nevím," řekl Štěpán.

Velký ohlas podle něj mívají již tradičně svátky řemesel. „Na ty chodí rok od roku více lidí. Úspěch měl i koncert kapely Čankišou," řekl Štěpán.

Hlavní sezóna na kunštátském zámku končí posledního září. „V říjnu pořádáme prohlídky pro objednané skupiny," uvedl kastelán.

Dnes zámek zve na autorské čtení Jaroslava Hutky. „Dále letos budeme pořádat ještě adventní koncerty," dodal Štěpán.