„V prvním patře severního křídla zámku připravujeme stálou expozici, kterou bychom přiblížili, jak mohly vypadat pokoje nájemníků zámku na přelomu devatenáctého a dvacátého století. Inspirovali jsme se k tomu starými akvarely. V těchto dnech sbíráme nábytek a vybavení. Pokud to dobře půjde, rádi bychom expozici otevřeli začátkem září k příležitosti Blanenských zámeckých dnů,“ prozrazuje ředitelka Muzea Blansko Eva Nečasová.

Ložnice, dětský pokoj, kuchyně a měšťanský budoár. Právě tyto pokoje v těchto dnech vznikají na blanenském zámku. A zařízení do nich berou, kde se dá.

„Některý nábytek z té doby se nám podařil nashromáždit už dřív, některý bude trochu mladší a něco půjčím ze svých soukromých sbírek. Na zařízení pokojů máme omezené finanční možnosti, tak je sháníme opravdu různě. Například většina výšivek, ubrusů a deček je po mých předcích, téměř celá ložnice také a třeba kuchyň jsme získali od jednoho pána, který likvidoval starý dům,“ popisuje Nečasová.

Ve dvou velkých sálech tak návštěvníci blanenského zámku uvidí pokoj pro dítě a pro služku plný starých hraček, luxusnější ložnici pro rodiče s vyšívanými peřinami, kuchyň a měšťanský budoár se starým příborníkem, křesílky a sofa, v němž kdysi lidé odpočívali.

„Kromě nábytku si lidé můžou prohlédnout olomučanskou keramiku, krejčovskou pannu oděnou do historických šatů nebo opravdu starý frak, který se nám podařilo sehnat ve starožitnictví,“ láká ředitelka muzea Eva Nečasová.