Jednalo se o snímky Království potoků a O pokladech. „Kostýmy máme půjčené od ostravského studia České televize. Nechybí mezi nimi šaty princezny, pohádkové skřítka nebo klobouk vynálezce,“ řekla Deníku Rovnost lysická kastelánka Martina Rudolfová.

Pohádkové kostýmy si návštěvnici zámku prohlédnou až do konce září. Ve výstavní síni se pak díky fotografiím Jiřího Hudce ponoří do nevšedních krás Vysočiny. Zejména pak Žďárských vrchů. Výstava je otevřená ještě týden.

Rekonstrukce zahrady a zahradnictví na státním zámku v Lysicích na Blanensku je zhruba ve třetině.
Zámecká zahrada? V Lysicích pracují dělníci, archeologové i restaurátoři

Z výletu do Lysic si pak zájemci mohou domů odvést unikátní dárek na památku. Námořní deník fregatního kapitána, diplomata a hraběte Erwina Dubského. Šlechtice, jehož rodina lysický zámek vlastnila. Deník podrobně zachycuje obeplutí světa s korvetou Erzherzog Friedrich, které Dubský na její palubě absolvoval v letech 1874 až 1876. Včetně dálného Orientu. „Originální rukopis se po mnoha letech odborné práce konečně dočkal knižního vydání v češtině. S kopiemi historických fotografií a vyobrazeními orientálních uměleckých předmětů, zbrojí i zbraní, kterými Erwin Dubský obohatil sbírky lysického zámku,“ doplnila Martina Rudolfová.

Účastníci se sešli na akci Boskovický strongman už podeváté.
Boskovický strongman přilákal muže a ženy: podívejte, jak táhli auto i kamion

Originál dvousvazkového rukopisu deníku napsaný německým kurentem je uložený v lysické zámecké knihovně. Podle Rudolfové se jedná o jedinečný exponát. Knižní deník vyšel nákladem pěti set kusů. „Cestovatelské vzpomínky císařsko-královského námořního důstojníka hraběte Erwina Dubského jsou čtivým dokladem neobvyklého putování moravského šlechtice do vzdálených zemí i vykreslením dnes již historických reálií Orientu. Editor knihy a náš přední japanolog Filip Suchomel a jeho tým, v čele se Marcelou Suchomelovou, doplnili knihu o bohatý rejstřík a poznámky,“ dodala lysická kastelánka.

I když si návštěvníci lysického zámku musejí na novou zahradu a skleník s oranžerií ještě téměř dva roky počkat, zeleň míjí při prohlídkách pořád. Část okrasných dřevin je totiž vystavená na nádvoří kousek od pokladny. A květiny jsou v komnatách stále čerstvé. „Na to se návštěvníci dost ptají, odkud bereme květiny, když máme zámecké zahradnictví mimo provoz. Vstříc nám vyšel místní zemědělský podnik. Máme od něj propachtované pole, kde květiny pěstujeme. Zahradnice je vážou dvakrát týdně a zdobí s nimi vnitřní prostory zámku,“ poznamenala s úsměvem Martina Rudolfová.