V Kunštátě nyní například opravují hradní příkop. „Snažíme se co nejvíc využít příznivého počasí. Věnujeme se také restaurování nástěnných maleb," řekl kastelán Radim Štěpán. V příštím roce se tam návštěvníci mohou těšit na nové prohlídkové trasy. „Rozšíříme je. Co konkrétně lidé uvidí, prozradíme ale až na jaře," doplnil kunštátský kastelán.

Lysičtí už teď na novinky návštěvníky lákají. „Nově bude součástí druhé prohlídkové trasy i vstup na terasu, ze které se lidé budou moci pokochat výhledem na zahradu. Zpřístupněna bude i rondelová věžička," popsala kastelánka lysického zámku Martina Rudolfová.

Ráječtí se nyní soustředí hlavně na úklid. „Musíme uklidit v podstatě vše od podlah až po lustry. To znamená například umýt veškerý porcelán, rámy obrazů nebo vyčistit potahy židlí a sedaček. Úklid je náročný a dlouhý. Také proto, že musíme používat speciální schválené prostředky," uvedla kastelánka rájeckého zámku Jana Kopecká a dodala, že součástí zimních úkolů jsou i inventury. „Musíme zjistit, zda se nám vrátily všechny předměty, které jsem zapůjčili jiným institucím," řekla Kopecká.

Konkrétní plán na nadcházející sezonu zatím nemají v Letovicích. „Určitě chceme zase uspořádat trhy. Co dál, to se teprve uvidí," poznamenal majitel zámku Bohumil Vavříček.

Podobně na tom jsou v Boskovicích. „Určitě budeme pořádat pravidelné akce a nějaké koncerty. Přesný plán budeme řešit právě přes zimu," sdělila administrativní pracovnice zámku Kateřina Klementová.

Hledá se nový kastelán

Návštěvníci se příští rok dostanou i na boskovický hrad, o kterém se letos v září rozšířila poplašná zpráva, že zavírá. „Jsem si jistý, že v příští sezoně otevřeme. Chceme hrad také opravit, ale uvidíme, kolik toho stihneme," řekl jednatel společnosti MP Holding, která památku vlastní, Dominik Božek. Hrad zatím nemá kastelána. „Nyní pracujeme na výběrovém řízení. Minulý týden jsme měli pohovory s prvními uchazeči, na tento týden jsou naplánovány další," dodal Božek.

Jaká příští sezona bude, zatím nikdo nechtěl odhadovat. Ta letošní se však vydařila. Špatné počasí a také strach vycestovat do zahraničí přilákaly na hrady a zámky velký počet návštěvníků. „Letošní sezona se bude řadit mezi ty nejúspěšnější. Povedlo se nám překročit hranici třiceti tisíc návštěvníků. Naposledy jsme takto velké číslo měli v roce 2008," zhodnotila lysická kastelánka. Podobně to vidí i v Rájci. „Přišlo k nám asi o čtyři tisíce lidí víc než loni," doplnila Jana Kopecká. O dvacet procent vyšší návštěvnost měl kunštátský zámek.

I přesto, že hlavní sezona už skončila, na některé zámky mají lidé možnost se ještě letos dostat. Například v Lysicích bude otevřeno o prvním adventním víkendu a pak v období Vánoc. „Prohlídky budou na Boží hod vánoční a na Silvestra," upřesnila Rudolfová.

V zimě se dostanou lidé i na zámek v Blansku. Sídlí tam totiž Muzeum Blanenska, které má otevřeno po celý rok. „V zimní sezoně máme trochu jinou otevírací dobu, jinak fungujeme v podstatě beze změn," informovala ředitelka muzea Pavlína Komínková.

MARKÉTA PULDOVÁ