Jedná se o munici z druhé světové války. „Z lístku jsem zjistil, že otec manželky zahrabal munici do země. Zanechali ji u nás Rusové, když zde jednu noc přenocovali ve stodole i se svými koňmi. Podle popisu umístění se bedna se střelivem nacházela nejspíš pod hruškou, kterou jsem skácel. Stále si ale pamatuji, kde stála," vylíčil nálezce, který bydlí v Cetkovicích na ulici Malá Strana. Z obavy, že by se na jeho zahradě mohli objevit nezvaní hledači pokladů, si ale nepřál zveřejnit své jméno.

Z toho, že by jeho objev mohl být nebezpečný, strach nemá. „Osobně si myslím, že tam jsou zakopané náboje. Nález jsem nahlásil na obci, je o něm zápis. Střelivo leží v zemi nedaleko potoka, který patří Povodí Moravy. Když jej budou zatrubňovat a pracovat tam s těžkou technikou, budeme to muset vyřešit," sdělil muž.

Nálezem se zabývali i policisté, kteří vyjeli na místo. „Nezjistili jsme bohužel zcela přesně, kde se munice nachází. Další pamětníci již nežijí a nemáme například hloubkové půdní radary, abychom mohli terén důkladně prozkoumat. Záležitost jsme konzultovali i s pyrotechnikem, žádné nebezpečí podle něj nyní nehrozí. V případě, že by se do lokality stavebně zasahovalo, museli bychom povolat specializovanou firmu, aby munici zneškodnila," vylíčil situaci mluvčí blanenské policie Petr Nečesánek.