A to plochu naproti bývalé poště přilehlou k výškáči, na které je parkoviště. Vlastní ji blanenský okresní soud. Zda společnost Liška Group bude schopna dodržet smlouvu s městem a vdechne projektu život do konce roku 2010, tak není jisté.

Pozemek mohlo v minulosti koupit město. „Měli jsme v úmyslu budovu prodat, takže jsme s koupí parkoviště nepospíchali. Nový majitel výškáče si tedy musí pozemky odkoupit sám,“ sdělila starostka Blanska Jaroslava Králová. Odkoupit plochu, která patří okresnímu soudu, podle ní nebude snadné. „Bude to na dlouhé lokte. Mám obavy, aby to nebylo hlavním problémem při opravách,“ podotkla.

Podle ředitelky správy soudu v Blansku Ireny Haasové už proces prodeje začal. „Nemám ponětí, jak dlouho to bude trvat. Tyto plochy jsme museli nechat ocenit. Z pozemkového úřadu nám museli poslat potvrzení, že nikdo nevznesl na pozemky restituční nárok. Jednali jsme s katastrálním úřadem. Dále vše musí odsouhlasit krajský soud, potom ministerstvo spravedlnosti, pak ještě ministerstvo financí,“ popsala dlouhou pouť, která pracovníky okresního soudu i majitele výškové budovy čeká. Zdlouhavý postup nemůže soud nijak ovlivnit.

Majitel blanenského „mrakodrapu“ Josef Liška plánuje na pozemku, který mu zatím nepatří, postavit z větší části parkovací dům. „Což je nezbytně nutné ke kolaudaci a uskutečnění celého projektu,“ uvedl. Podnikatel věří, že smlouvu s městem dodrží. V ní stojí, že kolaudace kompletní přestavby se uskuteční do konce roku 2010. „Jaké bude zpoždění, to nevím, snažíme se o to, aby nebylo žádné. Stihnout to stále lze,“ míní Liška. Dělníci podle něj zatím pracují mimo problematický pozemek. „Pokud by to soudu mělo trvat ještě dlouho, pokusíme se rozdělit stavbu na dvě části. Každopádně to je krajní řešení, protože chceme střed města zatížit stavebními pracemi na minimální dobu. Budeme se snažit jít cestou pouze jedné etapy,“ upřesnil Liška.

Majitel výškové budovy ji chce zvýšit ještě o dvě patra. V objektu by měly vzniknout hlavně obchody a byty, zvenčí bude poutat pozornost nepravidelnou skladbou oken, výkladů a stínících prvků.

Na pozemku, který stále patří soudu, by měl vyrůst čtyřpodlažní parkovací dům a malé obchůdky. Třetí stavbou bude dvoupodlažní dům, kde budou obchody, služby a kanceláře. Ten uzavře spodní část Wanklova náměstí.

Odkup pozemků od okresního soudu podle Lišky tyto záměry neovlivní. „Nemám v plánu žádné malé ani velké změny,“ dodal.