„Vy jste přijel na reportáž? Aha, tak to pojďte dál. Ale to teda nebude moc objektivní reportáž, když jste přijel autem. To si s námi asi nedáte, co?" směje se jeden z pořadatelů koštu Josef Hájek a vede mě do veselické hasičské zbrojnice.

Ve zbrojnici sedí asi dvacítka lidí. Na stolech skleničky, karafy s vodou, sem tam pivo. Talířky s nakrájenými klobáskami, sýrem a krajíci chleba se škvarkovou pomazánkou. Mňam. „Jsou tady noviny, tak se chovejte slušně," hlásí ode dveří Hájek. „Ale nebudete nás fotit, jak pijeme, že ne?" má obavy dvojice dam u okna.

U zadní stěny místnosti, kde je výčep, jsou v očíslovaných láhvích vyskládané soutěžní vzorky pálenek. Je jich čtrnáct. Účastníci koštu samozřejmě nevědí, čí pálenka v které láhvi zrovna je. Ochutnávají a dávají body od jedné do pěti. Pět nejlepší, jednička nejhorší. „Na loňském koštu jsme ochutnávali devatenáct různých pálenek. Tentokrát je to trošku slabší. Byla horší úroda, ale to nevadí," říká starosta Vavřince Miloslav Novotný.

Košt pořádá osadní výbor místní části Vavřince, Veselice. Podle Novotného se jedná o příjemné posezení s přáteli. „Není to o žádném opíjení. Prostě posedíme, ochutnáme slivovici, popovídáme," dodává Novotný, který soutěží s pálenkou z jablek a ze švestek.

Vládnou švestky

Na Veselickém koštu tentokrát převažovala pálenka ze švestek. A také přespolní soutěžící. Se svou slivovicí se přišel pochlubit i Jan Leinweber z Vavřince. Jeho slivovici dali loni účastníci koštu nejvíce bodů. „Jestli vyhraju letos zase? To nevím. Ale loni jsem si docela věřil. Slivovice byla výtečná. Bylo ale legrační, že já ji dal méně bodů, než ostatní," říká Leinweber.

Jeho slivovice byla tehdy unikátní i tím, že ji nechal vypálit 11. 11. 2011 v jedenáct hodin. „Loni jsem soutěžil se třemi vzorky. Ale pálenka ze švestek je stejně nejlepší. To je pravá slivovice," dodává čtyřiasedmdesá­tiletý muž s brýlemi.

V sobotu nakonec účastníkům koštu nejvíce chutnala slivovice Leoše Šabrňáka z Černé Hory. Loňský vítěz Jan Leinweber skončil druhý. Třetí místo pak obsadila pálenka z mirabelek Jitky Blažkové z Blanska. „Vítěz věnuje půl litru své pálenky do archivu. Za pár let to bude zajímavá sbírka," dodává nakonec vavřinecký starosta Novotný.