„Mysleli jsme, že jsou jména padlých definitivně ztracená, na pomníku nikdy uvedena nebyla. Bylo poměrně složité dohledat je po téměř sto letech od války," uvedl vanovický starosta Petr Dvořáček.

Nakonec se to ale podařilo. „Vloni jsem se zavázal, že jména dohledám. Prošel jsem vojenský archiv, okresní archiv a pak jsem úplnou náhodou našel poznámky k místní kronice, které obsahovaly vylíčení událostí z války a také seznam místních padlých," popsal pátrání Dvořáček.

Za první světové války padlo na frontě deset lidí z Vanovic. „Byl tu ale i takový případ, kdy někdo spáchal sebevraždu proto, aby nemusel na frontu. Jeho jméno jsme ale na pomník nedávali," dodal starosta.

Desku se jmény padlých připevnili dělníci na původní pomník společně s druhou deskou, kde je ocenění a poděkováním všem, kteří v první světové válce bojovali. Obě desky vyšly obec na padesát tisíc korun. „Samotný pomník jsme opravovali kolem roku 2003. Tehdy jsme museli prakticky celý památník vyměnit, protože byl ve špatném stavu. Centrální reliéf legionáře se ale zachoval dodnes," doplnil Dvořáček.

I když jsou nové části památníku k vidění už nyní, jejich slavnostní odhalení se uskuteční až osmadvacátého října. „Každý rok pořádáme oslavy vzniku samostatného Československa. Letos to spojíme i se vzpomínkou na první světovou válku a odhalení památníku. Přeci jen první světová a vznik samostatného Československa spolu úzce souvisí," doplnil starosta. Připraven bude kromě vzpomínky také kulturní program.

MARIE JAHODOVÁ