„Jedná se o projekt z peněz Evropské unie, který je zaměřen na lidi se zrakovým postižením a dobrovolníky, kteří už s nevidomými pracují nebo třeba s nimi v budoucnu pracovat chtějí. Během těchto čtrnácti dnů si můžou vyzkoušet, co všechno tato práce obnáší a trochu poznat svět slepých lidí,“ řekla organizátorka akce Zuzana Kudličková.

Na Švýcárnu v pátek přijede deset zrakově postižených lidí a dvacet dobrovolníků z Čech i ze Slovenska. Každému slepému tak připadnou dva pomocníci. „Celý tábor bude hudebně zaměřen, proto jsme se snažili vybírat takové účastníky, kteří mají alespoň nějaký vztah k hudbě. Program pak budeme vytvářet víceméně společně, abychom dali zrakově hendikepovaným lidem možnost co nejvíc se zapojit. Budeme například vyrábět z hlíny, z kamínků, které si sami nasbírají, chodit po jeskyních a vyjedeme i do Brna,“ popsala Kudličková.

Podle ní bude zajímavé sledovat, jak si slepí mladí lidé zvykají na přírodu. „Nevidomí většinou bydlí ve městě a na pohyb v přírodě nejsou moc zvyklí. Proto jsme si také vybrali pro setkání Švýcárnu. Chtěli bychom, aby z projektu vyplynuly nějaké závěry pro nás i pro samotné zrakově postižené,“ vysvětlila organizátorka.

Také lidé z okolí dostanou příležitost seznámit se s tím, co všechno život se zrakovým postižením obnáší. „V sobotu sedmadvacátého srpna plánujeme něco jako den otevřených dveří. Lidé na něm uvidí výrobky, které na Švýcárně za celý týden vznikly a sami si můžou se zavázanýma očima alespoň na chvíli vyzkoušet, jaké je to být slepý. A na závěr uslyší koncert, který s účastníky akce nacvičíme,“ zve Kudličková.