A právě takové děti a jejich rodiče se setkali v sobotu v hotelu Vyhlídka v Češkovicích u Blanska. Jednalo se o první akci takového rozsahu v republice.
Asi pětatřicet rodin s dětmi, které na setkání nakonec přijely, měly možnost pohovořit si s odborníky zabývajícími se léčbou těchto vad a mohly si vyměnit i vlastní zkušenosti. Na akci také dorazily těhotné maminky, které vědí, že čekají dítě s tímto postižením.

„Tato vada obličeje u člověka patří k jedné z nejčastějších vrozených vad a díky své lokalizaci v obličeji i k nejnápadnějším. Přesto v mnohých menších porodnicích nemají lékaři ty správné informace, jakou léčbu a péči takto postižené děti potřebují,“ sdělila pořadatelka a iniciátorka setkání Iveta Hlobilová.

Proto vznikl na sobotním setkání nadační fond s názvem Šťastný úsměv. „Ten pomůže získat peníze na operace, informační materiály pro porodnice a také na odborné školení lékařů,“ řekla Hlobilová.

Léčba rozštěpu provází člověka od dětství až do dospělosti. Pokud má však správné informace a potřebnou péči, jsou její výsledky v současné době vynikající.