A večer tentokrát u nás, jo? Vezměte s sebou flašku a neříkejte to Marice. Zase by se kluci bavili jen s ní. Školní lyžařské kurzy. Přes den se předvést v co nejslušivější lyžařské bundě, co nejrychleji sjet sjezdovku v co nejtmavší barvě na co nejnovějších lyžích. Nebo ještě lépe na snowboardu. A po dni lyžování se v jádru třídních oblíbenců sejít tajně na jednom z pokojů. Třeba i po létech budou machři bojovat o krásnou sněženku Mariku.

Kurzy lyžování pořádají na Blanensku základní i střední školy. Ekonomická krize se v nich i tento rok odrazí jen nepatrně. Dětem, kteří jsou na sport zvyklí, je rodiče stejně zaplatí. Kdo však lyžovat nezačal, toho to škola většinou nenaučí.

„Naši tělocvikáři dovedou žáky dobře motivovat, proto lyžařské kurzy už aspoň pět let pořádáme nepřetržitě. Ale hlásí se na něj hlavně děti, kteří už lyžovat umí. Kdo ještě nikdy nelyžoval, toho většinou kurzy nepřitáhnout,“ řekla ředitelka Obchodní akademie a Střední zdravotnické školy v Blansku Svatava Dvořáková. Podle Dvořákové děti kromě toho, že se zaleknou prudkých svahů, odstraší i shánění lyžařské výbavy. „Pokud studenti doma lyže nemají, tak ani neuvažují o tom, že by si je půjčili a rovnou se na kurz nepřihlásí,“ dodala ředitelka školy.

To, že studenti, kteří nestrávili zimní měsíce v dětství na horách, se lyžařským kurzům vyhýbají, potvrzuje i ředitel Střední odborné školy a Středního odborného učiliště v Blansku Pavel Čípek. „Lyžařské kurzy pořádáme v naší škole pravidelně pro studenty prvních ročníků. Zájem o ně ale spíše klesá. Může to být i horší peněžní situací rodičů, ale spíš to souvisí s obecným nezájmem o tělocviky,“ vysvětlil Čípek.

Na blanenské střední škole a učilišti však studenti letos svoje lyže do školního autobusu nakládat nebudou. Zimní výcvikový kurz jim tam totiž o rok posunou. „Rozhodli jsme se tak, protože rodiče už museli studentům prvních ročníků zaplatit seznamovací pobyt v Baldovci, tak aby nemuseli platit ještě kurz lyžování. Letošní prváci pojedou až za rok s těmi budoucími,“ informoval ředitel.

Pravidelný lyžařský kurz pořádají i na Střední odborné škole a Středním odborném učilišti André Citroëna v Boskovicích. „Studenti prvních ročníků jezdí v únoru nebo v březnu pravidelně lyžovat na Praděd. Ten totiž znamená jistotu, že i když jinde sníh není, tam je vždycky bílo,“ řekl Janoušek.

Tento školní rok uspořádají na škole André Citroëna dva lyžařské turnusy. Aby je naplnili, vypraví na ně žáky z několika tříd. „Lyžařské kurzy složíme ze studentů z dvou učebních a pěti maturitních oborů,“ doplnil zástupce ředitele.