Žáci a studenti se letos seznámí s příběhy lidí, kteří v minulém století z různých důvodů opustili své domovy. „Naše moderní dějiny jsou mimo jiné dějinami útěků a vyhánění, což si možná málo uvědomujeme a připomínáme," uvedl Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách, ze společnosti Člověk v tísni, který projekt pořádá.

Dodal, že téma letošního Měsíce filmu na školách zvolili s ohledem na aktuální migrační krizi. „Uvědomujeme si, že je od československých útěků během 20. století v řadě ohledů odlišná a jsou s ní spjatá mnohá rizika. To ovšem neznamená, že neexistují podobnosti," poznamenal.

Na Blanensku se do projektu zapojí například Obchodní akademie a Střední zdravotnická škola v Blansku, základní školy v Jedovnicích nebo v Olešnici. A Gymnázium Boskovice.

Právě tam bude hostem besedy Antonín Mareš, který v roce 1968 emigroval jako sedmnáctiletý s rodiči do Mnichova. V Německu je velmi úspěšný, kromě překladatelské činnosti se věnuje také výtvarnému umění. Píše i básně. Vyšly mu například sbírky Nix verstehen a Boban. „Kvůli nám přijede až z Mnichova. Přednáška se bude konat příští úterý," řekla učitelka Věra Venerová.

Základní škola v Jedovnicích připraví příští pondělí besedu a bude i promítat film s názvem Zabíjení po česku, který se věnuje poválečnému odsunu Němců. „Zapojujeme se do tohoto projektu už řadu let," dodal ředitel základní školy v Jedovnicích Michal Souček.

Pro děti devátých ročníků bude připravena beseda s pamětníkem. „Dětem se to líbí. Je to dobrá náplň výuky," dodal Souček.