Jako hlavní zdroj informací jsou totiž rozhlasy stále v kurzu v malých vesnicích i ve městech. Rozhlas před nedávnem kompletně zrekonstruovali například v Boskovicích.
„Hlášení rozhlasem je pro lidi v Boskovicích i v době internetu stále důležité. Proto jsme rozhlas taky zhruba před rokem a půl nechali celý zrekonstruovat a rozšířit, aby jej slyšeli lidé všude ve městě. Informace o tom, že přijel zelinář nebo obchodník s pracími prášky, už ale z ampliónů neuslyší. Rozhlas slouží pro důležitá sdělení, od zpráv, že nepoteče voda až po výstražná varování,“ přiblížil boskovický starosta Jaroslav Dohnálek.
Oproti Boskovicím v Blansku už do rozhlasu statisíce vrážet nechtěli a ve středu města vsadili na zprávy z internetu, kabelové televize a tištěných zpravodajů. „Aby hlášení mohlo pokrýt celé Blansko, potřeboval by rozhlas rozsáhlé, nákladné opravy. Proto momentálně funguje jen v městských částech, kde jsou běžná hlášení o odvozu odpadu i o pojízdných prodejnách. V centru města mají lidé další zdroje informací, pro krizové situace jsou tu ale nachystány sirény, které jsme využili například při povodních,“ uvedl tajemník Blanska Josef Kupčík.
Doplnit klasické hlášení moderně se rozhodlo před několika lety vedení spojených obcí Vavřinec, Veselice, Suchdolu a osady Nové dvory. O událostech v obci můžou místní lidí dostávat také zprávy na mobil.
O SMS je malý zájem
„Posílání informací pomocí SMS zpráv jsme zavedli asi před třemi lety. S hlášením rozhlasu úplně totožné nejsou. Na mobil rozesíláme například upozornění na sběr odpadu, naproti tomu v rozhlase zazní třeba i to, že přijel pojízdný obchodník, což nemá cenu oznamovat SMSkou lidem, kteří jsou třeba v práci,“ vysvětlil starosta obce Miloslav Novotný a dodal, že zatímco rozhlas má pro lidi stále velký význam, o SMS zprávy zatím projevilo zájem jen asi padesát lidí z více než osmi set obyvatel obce.
Obecní hlášení si lidé rádi vyslechnou také v tisícovém Ostrově u Macochy. „Přestože už hodně lidí využívá na informace internet, pro většinu obyvatel Ostrova, a zvláštně těch starších, jsou hlášení rozhlasu zásadní. Dozví se v nich o kulturních a jiných akcích i o změně ordinačních hodin u lékaře. Že hlášení poslouchají, ukazuje i to, jak každou závadu, když je například v některé části obce hlášení špatně slyšet, hned přijdou oznámit,“ řekl starosta Ostrova Ondřej Hudec.
Rozhlas jako hlavní zdroj zpráv funguje i ve Lhotě u Olešnice, kde žije sotva čtyřicet lidí. „Hlášení rozhlasem je pro většinu obyvatel stále důležité, i když v tomto počtu lidem i někdy sama volám,“ prozradila starostka Lhoty Aura Kučerová.