Hůlka důchodce zaseknutá v děravé dlaždici, cyklista kličkující ulicemi mezi výmoly. Tento pohled se po skončení zimy naskytuje lidem ve městech na Blanensku. Díry na chodnících a ulicích zničené letošními mrazy ve městech začnou lepit do pár týdnů, na rozsáhlejší opravy ale chybí peníze.

„V současné době připravujeme opravy výtluků po zimě, už jsme vybrali firmu, která ulice a chodníky opraví. Také už máme vytipovaná místa, předpokládáme, že bychom opravy mohli tak v průběhu dubna zahájit,“ informoval vedoucí odboru komunální údržby v Blansku Miroslav Pokorný.

Na údržbu chodníků a ulic v Blansku ušetřili v městském rozpočtu jen milión korun. Podle odhadů odborníků z komunální údržby tato částka však stěží pokryje opravy po zimě. „Jeden milión stačí opravdu jen na výtluky po zimě. Některé ulice, například Masarykova nebo Palackého, bychom potřebovali udělat úplně nové. Je tam jedna záplata přes druhou, ulice v takovém stavu už v podstatě opravovat nejdou. Uvidíme, jestli se nám podaří ještě najít v rozpočtu na další opravy peníze,“ dodal Pokorný s tím, že v loňském roce v Blansku dali na opravu ulic zhruba milión osm set tisíc korun.

To, že by na opravy ulic a chodníků mohli v Blansku v průběhu roku ještě přidat, připouští i starosta města Lubomír Toufar. „Předpokládám, že po vyhodnocení pololetního rozpočtu, jestli se najdou peníze, je můžeme do oprav ulic ještě vložit. Raději bychom postupně dělali celé nové ulice, i když zrovna v případě Masarykovy je to přes tři milióny korun, než je stále dokola flekovat. Ale, že bychom měli nachystaných deset miliónů na všechny potřebné ulice, tak o tom si v letošní rozpočtu můžeme nechat jen zdát,“ řekl blanenský starosta.

Podle radních by si lidé měli uvědomit, že ne všechny silnice v Blansku jsou ve správě města. „Oprava ulic je samozřejmě jednou z našich hlavních priorit, jak jsme si předsevzali už v programovém prohlášení rady. Pokud budou ve městě nějaké mimořádné příjmy, tak silnice a chodníky jsou jedna za prvních věcí, kam budou směřovat. Vedle toho se snažíme tlačit také kraj, aby opravil silnice, které jsou v jeho správě. V Blansku je to například silnice kolem autobusového nádraží,“ doplnil místostarosta Blanska Jiří Crha.

Dva miliony na chodníky

V Boskovicích si stejně jako v loňském roce připravili na opravy chodníků a ulic zhruba dva milióny korun. I tam by však potřebovali víc. „Zatím jsme zalátovali největší díry, ale velkoplošné opravy, kdy například předláždíme celý chodník, teprve budeme schvalovat zvlášť. Samozřejmě bychom potřebovali na opravy víc peněz, z rozpočtu je ale už dát nemůžeme,“ přiblížil starosta Boskovic Jaroslav Dohnálek.

Peníze na ulice naopak podle vedení města nebudou chybět Letovickým. „Na opravy chodníků máme přibližně půl miliónu, letos je chceme věnovat na rekonstrukci ulice Pražské. Většina chodníků v centru města je jinak v dobrém stavu, je na nich zámková dlažba, která je proti mrazům odolná,“ přiblížil letovický starosta Vladimír Stejskal.

Vedle chodníků v Letovicích plánují dát peníze také na rekonstrukci ulic. V současnosti se rozhodují mezi dvěma. „Kompletně zrekonstruovat bychom chtěli buď ulici Bezručovu nebo ulici Rekreační. Ještě uvidíme, kterou z nich vybereme,“ dodal starosta.