„Od začátku roku 2008 do posledního prosince 2010 jsou lidé povinni vyměnit ty průkazy, které byly vydané od začátku roku 1994 do konce roku 2000. Z nich si u nás nový průkaz ještě nebylo vyřídit asi pět tisíc lidí. To představuje zhruba sedmdesát procent. To nemůžeme stihnout,“ děsí se vedoucí Odboru vnitřních věcí blanenského Městského úřadu Radek Gajdošík.

Blanenští úředníci spočítali počet úředních dnů do konce roku a zjistili, že je fronty u okénka, kde se řidičáky mění, neminou. „Zřejmě budeme muset přibrat posily, abychom stíhali lidi odbavovat. Ale vzhledem k tomu, že máme na výměnu průkazů k dispozici jen jedno okénko, stejně nám to asi tak moc nepomůže,“ zdůvodnil své obavy Gajdošík.

Už v těchto dnech lidé musí na Městském úřadě v Blansku na výměnu řidičáku čekat téměř dvacet minut. Ke konci roku se stání ve frontách může natáhnout až na hodiny. „Naši pracovníci v současnosti vyřizují nad sto žádostí denně. A k tomu navíc řeší třeba ztráty nebo vydávání nových průkazů. V posledních měsících roku 2010 jich však může být daleko víc,“ varoval vedoucí odboru.

Front lidí netrpělivě přešlapujících u okénka, kde se mění řidičáky, se obávají také v Boskovicích. „Podle údajů, které jsme zjišťovali na konci roku 2009, si musí pro nové průkazy přijít na boskovický úřad ještě víc než tři tisíce lidí. Přitom za minulý rok si nový řidičák vyřídila jen tisícovka,“ uvedla Dita Sekaninová z Odboru dopravy Městského úřadu v Boskovicích. Do konce letošního roku tak budou boskovičtí úředníci vyřizovat třikrát tolik žádostí o výměnu řidičských průkazů než vloni. Stejně jako v Blansku, se tam proto obávají náporu lidí, kteří si přijdou až na poslední chvíli. „Kdyby začali lidi chodit už teď, tak bychom to snad stihli. Ale pokud to nechají až na poslední měsíce tohoto roku, tak se to nemůže obejít bez front. Kromě výměny řidičáku totiž musíme vyřizovat i nové průkazy nebo různá řidičská oprávnění,“ doplnila Sekaninová.