V sobotu odpoledne míří na brněnské výstaviště davy lidí. Jdou hledat inspiraci na veletrhy cestovního ruchu. Do pavilonu P zavítají všichni, které lákají turistické zajímavosti České republiky i sousedních států. „S přítelem jsme si nejprve nabrali katalogy cestovních kanceláří, hledáme totiž letní dovolenou. No a také zajdeme pro inspiraci, kam v Česku můžeme vyrazit na kole,“ uvedla jedna z návštěvnic Eva Klímová.

Mapu cyklotras Klímové nabídli i na stánku Místní akční skupiny Partnerství venkova, která na veletrhu propagovala mikroregiony Letovicko a Malou Hanou. „Na cyklotrasy nebo běžecké trasy se ptají lidé velmi často. Když totiž plánují výlet na nějaké místo, většinou toho chtějí stihnout více a celé trasy jsou proto ideální,“ uvedl manažer MAS Partnerství venkova Petr Dvořáček.

Společně s MAS Boskovicko Plus byli na veletrhu regionů v podstatě unikátní vystavovatelé. „Žádná jiná ‚maska‘ tu samostatně nevystavuje. Většinou jsou dohromady s nějakou obcí,“ řekl Dvořáček.

220 tisíc korun

Za pronájem stánku o rozměrech dvaačtyřicet metrů čtverečních „masky“ společně zaplatily dvě stě dvacet tisíc korun. Devět metrů však dostaly za symbolickou cenu, protože si pozvaly zahraniční partnery ze slovenské Senice.

I když v pátek byl podle Dvořáčka zájem návštěvníků celkově malý, v sobotu si na návštěvnost nemohl stěžovat. „V pátek se totiž lidem otevřely brány až ve dvě odpoledne, tak se jim už možná nechtělo nechtělo. Zato v sobotu ráno začal nápor,“ doplnil Dvořáček.

U stánku jejich MAS Partnerství venkova se lidé ptali především po zámku v Letovicích. Svědčily o tom i rozebrané letáky, které v sobotu odpoledne už nebyly k dostání.

Správa jeskyní České republiky lákala na lodičku Absolon, která vozí návštěvníky Moravského krasu po řece Punkvě. Do ní si lidé mohli sednout a díky velkoplošné obrazovce, na které běžel záznam z plavby, se alespoň v myšlenkách do Moravského krasu přenést. „Moravský kras má svou návštěvnost, ale v konkurenci všech atrakcí je potřeba se stále připomínat,“ podotkl vedoucí Správy jeskyní Moravského krasu Jiří Hebelka.