S lidmi bez domova si nevěděla rady firma, která rampu vlastní, už loni v říjnu. Od té doby se situace ještě zhoršila. „Zadní rampu nevyužíváme, takže se na ní zabydleli bezdomovci. Žije jich tam stále víc a my je odtud nemůžeme dostat. Několikrát jsme přivolali městskou policii, protože nám dělali u plotu oheň. Pokuty na ně ale neplatí,“ postěžoval si vedoucí skladu Pavel Kunc. Podle něj se díky nežádoucím hostům objevují u rampy odpadky. Jiné problémy však nezpůsobují.

Muži vegetující v těsné blízkosti kolejí tak přitahují pohledy cestujících ve vlaku. Netradiční obrázek pobavil třeba Petra Novotného. „Posedávali na rampě na plastových židlích a nad ohněm si dělali jídlo. Pod nimi spal jeden z nich na válendě,“ popsal pasažér.

V minulosti řešili tento problém kromě strážníků také železničáři. Vítaným azylem bezdomovců se totiž staly odstavené vagóny mezi blanenskými vlakovými zastávkami. „Vagóny stály na trati asi dva roky, nepoužívali jsme je. Někteří lidé si na ně opatřili zámek, přespávali tam a dělali nepořádek,“ popsal scénu z minulosti dřívější blanenský přednosta stanice Břetislav Strážnický. Pracovníci Českých drah chtěli problém vyřešit. S policisty bezdomovce v září vystěhovali a vagóny odvezli. „Bezdomovci se však přestěhovali na rampu v těsné blízkosti tratě. Přitom vstup na koleje je zakázaný, a pokud se tam někdo pohybuje, jde mu o život,“ míní Strážnický s tím, že nyní jsou České dráhy ze hry. Rampa jim totiž nepatří.

Pohyb v kolejišti zakázán!

V těsné blízkosti rampy projíždí denně desítky vlaků. Není vyloučené, že se tamní obyvatelé vydají i na trať. Podle šéfa blanenských strážníků je pohyb v kolejišti zakázán. Tito lidé se tak mohou dopouštět přestupku. „Bohužel tuto situaci nejsme schopní řešit v blokovém řízení. Můžeme si lidi bez domova akorát zaevidovat,“ nemá na bezdomovce páku Lepka, kterému nezbude nic jiného, než případ podstoupit drážní inspekci.

Další rajón bezdomovců odklízejí strážníci ještě v těchto dnech na starém Blansku, kde řešili palčivý problém. „V ulici Jungmanové u takzvaného domu hrůzy si bezdomovci postavili na černo příbytek o rozměrech zhruba tři krát čtyři metry. Přebývalo jich tam přes deset, dělali v okolí oheň, hromadili tam odpad a zakládali dokonce černou skládku,“ nastínil Lepka. Strážníci tak často řešili stížnosti lidí bydlících v okolí nebo těch, kteří vyrazili do této části města na procházku. „Řešili jsme třeba konflikty ohledně jejich nezajištěných psů,“ doplnil Lepka s tím, že budova byla zhruba před měsícem zničena. Odstranění černé stavby nařídili pracovníci stavebního úřadu.

Podle Lepky se lidé bez domova více zabydlují na okraji Blanska. V centru města se v poslední době nezdržují. Ubývá i stížností lidí, které dříve pochybné existence obtěžovali.