Svéráznými dokumenty se pak triumfují v doprovodné filmové soutěži s názvem NaFest, která je již několik let nedílnou součástí cestovatelského festivalu. Ten bývá na programu v listopadu. Výběr nejlepších snímků z posledních let si mohou lidé vychutnat ve středu od sedmi hodin večer v blanenském klubu Ulita. „Bude se opravdu na co dívat. Některé materiály stojí zato. Je neuvěřitelné, co někteří dokáží vymyslet, pro pobavení ostatních,“ řekl s úsměvem Vladimír Kučera, který má soutěž a výběr snímků na starosti.

Podle něj s nápadem natočit netradiční příjezd na Rajbas přišli lidé, co se kolem festivalu pohybovali. „Postupem času se to nějak zvrhlo a filmy jsou lepší a lepší. Nápad se ujal. Některé z nich byly při promítání na festivalu dokonce navštěvovanější, než hlavní scéna,“ dodal Kučera.

Tak například skupinka dobrodruhů si nechala na Hořicích zavázat oči a se slepeckou holí dorazila rovnou za nosem přímo k blanenskému kinu, které tradičně cestovatelský festival hostí. Další dobrodruzi docestovali z různých obchodních domů v nákupních vozících. Ke kinu je dotlačili náhodní kolemjdoucí. „Je to svým způsobem recese, ale i sportovní výkon. Navíc je to originální a lidé při to zažijí spoustu legrace a dobrodružství,“ poznamenal ředitel festivalu Rajbas Outdoor Kotlík Milan Daněk.