Potíže s chováním a s učením, ale hlavně problémy se vztahy. To jsou nejčastější důvody, kvůli kterým žáci, ale i rodiče docházejí za Michaelou Kruckou. Ta již více než rok a půl pracuje jako psycholožka v Základní škole ve Sloupě a na nedostatek práce si nemůže stěžovat. „Kromě osobních konzultací mívám také hodiny ve třídách. Učím žáky různým komunikačním technikám nebo třeba vzájemné spolupráci,“ nastínila Krucká.

Školních psychologů v posledních letech na Blanensku přibylo. Před dvěma roky začal pomáhat psycholog na Základní škole v Boskovicích. „Určitě je to pro školu velký přínos. Díky penězům z projektu VIP-Kariéra budeme mít psychologa až do konce letošního roku a doufám, že i potom,“ sdělil ředitel školy Vladimír Ochmanský.

Popovídat si s odborníkem mohou od letošního ledna nově žáci na Vyšší odborné škole ekonomické a zdravotnické a Střední škole v Boskovicích. Jak uvedl ředitel školy Pavel Vlach, někteří žáci mají problémy s drogami. O pomoc žádají školu i někteří rodiče, kteří si se svými potomky nevědí rady. „Do naší školy chodí tisíc pět set žáků, takže problémů je dost. Rozhodli jsme se tedy na zkrácený úvazek zaměstnat psychologa, přestože ho až do září budeme platit ze školního rozpočtu. V září pak na jeho plat využijeme peníze z projektu,“ upřesnil Vlach.

V Blansku má vlastního psychologa jen Základní škola Tomáše Garrigua Masaryka. „Po psychologovi volali učitelé i rodiče. Do školy dochází třikrát týdně a jeho služby jsou hodně využívané,“ zmínil ředitel školy Pavel Nezval. Psycholog bude na škole pomáhat do poloviny příštího roku. „To skončí projekt, díky kterému jsme na psychologa získali peníze. Pokud se nám nepodaří zajistit další peníze, bude muset psycholog odejít. Bohužel nemáme v rozpočtu tolik peněz, abychom si mohli platit svého psychologa,“ posteskl si Nezval.

Právě peníze jsou tou největší překážkou, proč není ve školách na Blanensku psychologů víc. „Zájem o vlastního psychologa máme, ale momentálně není vypsaný vhodný dotační projekt, ze kterého bychom ho mohli zaplatit,“ řekla ředitelka blanenské Základní školy Salmova Eva Kadrmasová.

Špatné podmínky potvrdila i Jarmila Smetanová, ředitelka Základní školy ve Velkých Opatovicích. „Z projektu Evropské unie máme možnost nějaké peníze dostat, ale pouze na čtvrtinu úvazku. Za takových podmínek je problematické psychologa najít. A bohužel se nám nepodařilo domluvit s jinou školou, abychom se o psychologa rozdělili,“ vysvětlila Smetanová.

Jednoho psychologa pro více škol navrhuje i ředitel Střední odborné školy a Středního odborného učiliště v Blansku Pavel Čípek. „Myslím, že by se téma školního psychologa mělo řešit systémově,“ uvedl Čípek.

Podle Jarmily Kuchařové z blanenského pracoviště Oblastní pedagogicko-psychologické poradny je psychologů na školách na Blanensku málo. „Myslím, že psycholog má být ve všech úplných základních školách a nezastupitelné místo má samozřejmě i ve středních školách. Díky němu se dá předejít mnohým vážnějším problémům,“ naznačila Kuchařová.