Na sázení, zalévání a vůbec práci okolo rostlin si letos museli delší dobu počkat také zahrádkáři. Jak uvedl Jiří Kopka, člen blanenské organizace Českého svazu zahrádkářů, zdržení je letos o měsíc. „Běžně se pařeniště zakládají kolem osmého března a tento rok to je až okolo desátého dubna. První přísady, které si lidé nakoupili v obchodech, tak přerostly, takže si myslím, že lepší je použít přísady z druhé dávky," řekl Kopka.

Ten si tak dlouhou zimu jako tu letošní nepamatuje. „Bývá zvykem, že na prvního máje už míváme k obědu čerstvý hlávkový salát. Letos, i když mám vytápěný skleník, si ale musím tak o dva týdny víc počkat," zmínil zahrádkář, který lidem doporučuje sázet plodiny až po polovině května. „Navíc půda je nyní hodně mokrá, a co je mokré, bývá studené, takže by to i špatně rostlo," dodal.

Přestože kvůli počasí se práce na zahradě zdržely, tradiční jarní výstava blanenských zahrádkářů se odkládat nebude. „Naplánovali jsme ji už dříve, máme rozeslané pozvánky, tudíž nic měnit nebudeme. Výstava se uskuteční třetího a čtvrtého května v domě zahrádkářů na ulici Křížkovského," upřesnil Kopka.

Uhynuli zajíci

Dlouhá zima nadělala vrásky i myslivcům. „Oproti minulému roku jsou letošní náklady na přikrmování vyšší. V našem blanenském sdružení je to zhruba o třicet procent, vloni jsme přikrmovali do půlky března, nyní končíme teď, tedy v polovině dubna," řekl jednatel Okresního mysliveckého spolku Blansko Jaroslav Zelený.

Ten doplnil, že kvůli dlouhotrvajícímu mrazu a sněhu letos uhynulo hodně malých zajíců. „Na konci února a v březnu se také rodila selata, ale ta jsou přece jen odolnější než zajíci, takže by to měla zvládnout," dodal myslivec.

Dlouhotrvající studené počasí sledovali s napětím rovněž včelaři. „Měl jsem už obavy, aby včely nezačaly kálet v úlech, ale přečkaly zimu v pořádku. Několik včelařů z naší organizace však muselo v tomto jarním období přeléčit včelstva proti varroáze. Kvůli dlouhé zimě se rozvoj včelstev sice posunul, ale příroda tuto ztrátu rychle dožene," zmínil předseda základní organizace Českého svazu včelařů v Knínicích u Boskovic Rostislav Dvořák.