„Zastupitelstvo na svém pondělním zasedání neschválilo žádné usnesení. Ani při hlasování o ceně, kterou pro třetí vlnu privatizace šedesáti bytů na Hybešově ulici určilo město, tedy šest tisíc sto dvacet pět korun za metr čtvereční, ani při ceně pět tisíc za metr navrhované nájemníky se nenašla nadpoloviční většina zastupitelů,“ informoval předseda komise pro bytové záležitosti a boskovický radní Dušan Sušil.

Spory mezi vedením Boskovic a nájemníky v bytech určených pro třetí vlnu privatizace se táhnou už měsíce. Na četných jednáních s městem se nájemníci pokoušeli vyjednat snížení původně navržené částky přes šest tisíc korun za metr čtvereční. Podle nich totiž tato cena jako jediná z etap privatizace městských bytů v Boskovicích vychází z ceny tržní, navíc o odkoupení svých bytů od města usilovali už ve druhé vlně privatizace, kdy by zaplatili jen dva tisíce šest set korun za metr. A právě srovnání s předchozími etapami privatizace bylo hlavním důvodem pro zastupitele, kteří zvedli ruku pro snížení ceny bytů.

„Argumenty pro i proti snížení jsou už notoricky známé. Vyšší cenu radní hájí s ohledem na privatizace v okolních městech, nižší nájemníci požadují vůči druhé vlně privatizace, ve které už o odkoupení bytů stáli a nebylo jim to umožněno. Souhlasím s tím, že by cena měla být alespoň částečně srovnatelná s druhou etapou, proto jsem hlasoval pro její snížení. Někteří zastupitelé ale chyběli a tak neprošel ani jeden návrh.“ zdůvodnil opoziční zastupitel za KSČM Vladimír Farský.

Radní města, kteří návrh vyšší částky přes šest tisíc korun na zastupitelstvo podali, ke snížení přístupni nejsou. „Vzhledem k tomu, že námi požadovaná cena tvoří jen asi pětatřicet procent tržní ceny bytů a s ohledem k cenám bytů v Boskovicích i k privatizaci v jiných městech, se nám tato částka nezdá nepřiměřená. Pokud se však s nájemníky nijak nedohodneme, je tu i možnost tyto byty vůbec neprivatizovat,“ uvedl boskovický starosta Jaroslav Dohnálek.

Povýšený přístup starosty

Než se zastupitelé na některé z variant dohodnou, zůstávají nájemníci v městských bytech, které chtějí koupit a za které dál platí nájemné. „Je to pro nás hrozná situace. Vedle toho, že jsme nedosáhli žádného výsledku, přestože jsme se snažili vyjít městu vstříc a nabízenou cenu stále zvyšovali, velmi nás zklamal i povýšenecký přístup ze strany pana starosty, kterým s námi jednání vedl. Už na začátku do něj evidentně šel s tím, že k žádnému kompromisu s námi přistoupit nehodlá a že udělá vše proto, aby k dohodě nedošlo,“ okomentoval výsledek jednání zastupitelstva zástupce nájemníků Leopold Němec.

Aby dohodu o privatizaci mezi zastupiteli urychlili, byli by podle Němce nájemníci nyní ochotni přistoupit i na cenu, kterou od nich požaduje město. „Co bude teď dál, nevíme. Už jsme byli i nachystaní na to, že bychom, i když se skřípěním zubů, přistoupili na cenu přes šest tisíc korun. Další zasedání zastupitelstva má být až za tři měsíce, aby se to celé urychlilo a my už konečně mohli byty odkoupit a nemuseli za ně dál platit nájem, budeme se nyní snažit se zastupiteli dohodnout na mimořádném zasedání,“ dodal Němec.

Do třetí etapy privatizace je zařazeno i osm bytů na Masarykově náměstí. Původně měli jejich majitelé za byty zaplatit víc než na nájemníci na Hybešově ulici, později město ceny srovnalo na stejnou částku. S tou nájemníci souhlasí, prodej jejich bytů tak zastupitelstvem prošel bez obtíží.