1. MALOHANÁCKÝ JARMARK

Kdy? Sobota, 10.00 až 16.00

Kde? Vanovice, na návsi

Tradiční trdelníky, svíčky nebo keramiku mohou lidé obdivovat a koupit na Pátém malohanáckém řemeslném jarmarku. Ten se uskuteční v sobotu ve Vanovicích. Kromě řemeslníků a prodejců je připravený také kulturní program zaměřený na vanovickou oblast.

Akce začne stejně jako každý rok v deset hodin dopoledne. „Od desíti do čtyř se u hasičské zbrojnice představí zhruba třicítka řemeslníků a prodejců. Po celý den počítáme také s bohatým kulturním programem," přiblížil akci vanovický starosta a jeden z organizátorů jarmarku Petr Dvořáček.

Doprovodná vystoupení budou rozdělená do čtyř bloků. Jako první předstoupí před diváky Mozeka Kohótek z Boskovic s písněmi z malohanácké oblasti. K vidění bude také malohanácká beseda v podání jaroměřického souboru Věchétek a věneček. Odpoledne přítomné pobaví soubor Skalák s písněmi z oblasti Drahanské vrchoviny a program zakončí brněnská cimbálová muzika Jožky Imricha.

Malohanácké jarmarky pořádají Vanovičtí už pět let. Místní se tak snaží obnovit dávno zapomenuté tradice. „Ukazovali jsme tady například malohanácký kroj, ale letos už to znovu dělat nebudeme. Snažíme se pokaždé nabídnout něco trochu jiného. I prodejce si proto vybíráme a bereme spíše ty, které jsme tu ještě neměli anebo na které jsme měli dobré ohlasy," dodal Dvořáček. Letos se tak návštěvníci mohou těšit například na prodejce medoviny, dřevěných hraček, ale i keramiky s možností zkusit si něco vyrobit na hrnčířském kruhu.

2. POUŤ SE SUPERSTAR

Kdy? Pátek až neděle

Kde? Šebetov, různá místa v obci

Od pátku do neděle ovládne Šebetov tradiční pouť. Pro návštěvníky pořadatelé z tamního obecního úřadu a TJ Sokol připravili bohatý program plný hudby a sportu. V pátek v devět hodin večer začne v zámeckém parku předpouťová zábava, kterou svým vystoupením zpestří loňská vítězka SuperStar Sabina Křováková. V sobotu od jedné hodiny mohou zájemci fandit při tradičním turnaji v malé kopané na hřišti u koupaliště. Hlavní výhrou je bečka piva. V devět hodin večer v zámeckém parku vypukne pouťová zábava se skupinou Akcent. Nedělní program začne v půl desáté mší svatou v kapli svaté Anny. Až do čtyř hodin mohou zájemci navštívit výstavu historických retro kočárků a panenek v prostorách hasičské zbrojnice. Nedělní odpoledne zpříjemní vystoupení lidové dechové hudby Holóbkova mozeka v zámeckém parku. Chybět nebude bohaté občerstvení a pouťové atrakce.

3. VESELÁ HARMONIKA

Kdy? Sobota, od 15.00

Kde? Lysice, farní dvůr

Lysický farní dvůr se v sobotu odpoledne stane místem setkání harmonikářů. Tradiční akci s názvem Veselá harmonika pořádá tamní farnost a hospodářská a vzdělávací besídka. Harmonikáři rozezní svoje nástroje od tří hodin.

4. MEDOBRANÍ

Kdy? Sobota, od 14.00

Kde? Vysočany, hřiště U Lomu

Vysočanští včelaři pořádají v sobotu první medobraní. Začne ve dvě hodiny odpoledne na hřišti U Lomu v Housku. „Je to takový prvotní pokus. Chceme lidem přiblížit, co všechno včelařství obnáší," vysvětlil organizátor akce Josef Král. Na místě bude zajištěné občerstvení, med mohou zájemci ochutnat i koupit. Děti si samy vyzkoušejí stáčení medu. Akci doplní přednášky o včelách a o tom, co obnáší být včelařem.

5. POCHOD NA RANDULKU

Kdy? Sobota, od 13.00

Kde? Valchov

Lesní mýtina mezi Valchovem a Němčicemi nazývaná Randulka. Takový je cíl sobotního pochodu, který pořádá vedení Valchova společně se zástupci tamní knihovny. Naváží tak na nedávnou akci, kterou byl pochod na Holíkov. Na cestu se všichni zájemci vydají v jednu hodinu odpoledne od tamní bývalé školy. Těšit se můžou mimo jiné i na vědomostní soutěže, hledání pokladu ducha Randulky, opékání buřtů a chybět nebude ani závěrečný zpěv u táboráku.