Počkat až dítě přijde ze školy. Vzít od něj průkazku na zlevněné jízdné. Zajistit pro potomka hlídání. Nasednout do auta a vyrazit na nejbližší poštu. Nemají. A v další vesnici také ne. Tím vším si musela projít Dita Šebelová ze Senetářova, když se pokoušela sehnat měsíční jízdenku pro syna. Na nejbližších poště v Kotvrdovicích už je neměli, v sousedních Jedovnicích bylo také vyprodáno. Nakonec musela zavolat manželovi do práce. Až ten jízdenku sehnal přímo na autobusovém nádraží v Blansku. Podobnou cestu za měsíční jízdenkou pro děti nemusela Dita Šebelová postoupit poprvé.

„Syn musí dojíždět do školy do sousední vesnice. Když pro něj chceme koupit zlevněnou měsíční jízdenku, je to vždycky hrozný problém. Na poštách v okolí je mají většinou už vyprodané,“ popsala problém s obtížným sháněním jízdenek Šebelová.

Rodiče dětí z vesnic na Blanensku, které dojíždí do škol do sousedních vesnic, tak musí utratit za měsíční jízdenky pro děti ještě více peněz, než je nutné. „Abych předešla tomu, že syn nebude mít na co jezdit, vzala jsem si od něj v prvním dni v měsíci průkazku a hned dopoledne se vydala jízdenku sehnat. Synovi jsem ale musela dát navíc peníze za jízdné, přestože už mu na ten den platila jízdenka,“ postěžovala si Dita Šebelová.

Na vesnických poštách jsou zlevněné jízdenky pro děti často vyprodané. Pokud už je rodiče seženou, nemůžou si je navíc ani koupit do zásoby. Jízdenky jsou totiž platné jen dva týdny. „Lidé si jízdenky můžou koupit maximálně čtrnáct dní dopředu před datem, od kterého jízdenka platí,“ informoval manažer osobní dopravy ČAD Blanska Richard Maňoušek.

Právě jejich autobusy děti do školy vozí. Podle Maňouška však blanenská autobusová doprava to, jestli budou jízdenky k dostání, neovlivní. „Na to totiž máme smlouvu se společností Kordis, pod kterou integrovaný systém Jihomoravského kraje spadá,“ vysvětlil Maňoušek.

Také Kordis se ale zodpovědnosti za nedostatek jízdenek na vesnických poštách zříká. „Na pošty dodáme tolik jízdenek, o kolik si řeknou. Pokud tedy někde jízdenky nejsou, není to problém náš, ale odběratelů. Když si jízdenky neobjednají, tak je prostě nemají,“ řekl Květoslav Havlík z marketingového oddělení společnosti Kordis.

Proč tedy na vesnických poštách jízdenky pro školáky chybí? Jednotlivé pošty si za tento stav myjí ruce, chyba je prý ve špatném vedení společnosti. „Jízdenky objednáváme vždycky, když nám začnou docházet. Leckdy se ale stane, že už nemáme lidem co prodávat. Máme totiž od hlavní pokladny, která sídlí ve Vyškově, předepsáno, kolik kusů jízdenek si můžeme objednat. Když chceme víc, stejně nám je nedodají,“ přiblížila problém pracovnice jedovnické pošty, která si nepřála být jmenována.

Rodičům dětí, kteří bydlí na vesnicích na Blanensku tak nezbývá, než v honbě za měsíčními jízdenkami pokračovat. Nebo si zkusit stěžovat přímo v Kordisu. „Zatím nám žádná stížnost od lidí z Blanenska nedošla. Na svých stránkách máme uvedený mail, na kterém nám můžou sdělit svoje problémy se sháněním jízdenek. Pokud se dozvíme, že na některých poštách chybí, pokusíme se problém vyřešit,“ sliboval Havlík ze společnosti spravující krajský integrovaný dopravní systém.