Podle předsedy bučovického turistického klubu Jaroslava Mlejnka se hlavně na kratších trasách objevují rodiny s dětmi. Míří do přírody z paneláků. Lákadlem jsou i soutěže. „Dalším důvodem oblíbenosti je pospolitost. A možnost popovídat si mezi sebou v přírodě,“ zamyslel se Mlejnek.

Právě v sobotu nadšenci zamíří na první dvě turistické akce na Blanensku v tomto roce. První se jmenuje Vítání jara a už posedmnácté ji pořádá Klub českých turistů Velké Opatovice. „Začínáme v osm hodin ráno v naší klubovně. Kromě mapy a popisu trasy dostane každý na cestu sladkost. Pro děti jsou připravené samolepky,“ pozvala předsedkyně klubu Jarmila Coufaliková.

Účastníci pochodu si mohou vybrat mezi osmi a šestnáctikilometrovou trasou. Uvidí sady švestek, jabloní i višní nebo mohou navštívit arboretum v Borotíně.

Druhým sobotním pochodem je šestý ročník Klepačovské bledule. Startuje ve vestibulu klepačovské Restaurace Na kopci od půl osmé ráno. Trasy mají délku sedm, deset, sedmnáct a sedmadvacet kilometrů. Na cestě se turisté můžou kochat krásami Chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Na stanovištích dostane každý čaj či tatranku.

Do Moravského krasu se zájemci mohou podívat i na apríla. Na pětatřicátém pochodu za sněženkou o délce deset, pětadvacet nebo pětatřicet kilometrů. Start je v osm hodin ráno v herně stolního tenisu na Podlesí.

Slavnostní zahájení turistické sezony ale v Moravském krasu připravují až o den později. Součástí je i kulturní program, který na nádvoří černohorského pivovaru odstartuje v pravé poledne. „Start pochodu z Blanska je o půl osmé ráno z nádvoří zámku. Boskovická část začíná v devět ráno odjezdem autobusů od Zlaté růže,“ uvedl vedoucí blanenského odboru kanceláře tajemníka Jiří Kučera.

Jedenáctý ročník nabízí tři trasy po devíti, třinácti a dvaceti kilometrech. Zatímco návštěvnost klasických pochodů se počítá ve stovkách lidí, tuto společensko-recesistickou akci si každoročně nenechá ujít asi tisícovka zájemců. „Byla jsem s přáteli už třikrát. Mrzí mě, že letos budu muset vynechat, letím na dva měsíce pracovně do Belgie,“ zalitovala Zuzana Závěšická z Brna.

Vyškovsko čekají největší turistické svátky až na podzim. Devětačtyřicáté pokračování Bučovické padesátky se uskuteční šestnáctého září. „Cesta vede Ždánickým lesem,“ řekl organizátor Jaroslav Mlejnek z bučovického Klubu českých turistů.

Devětadvacátý ročník Vřesovické stovky je naplánovaný na třetího až čtvrtého listopadu. Celkově má sto kilometrů a je rozdělený na denní a noční část. „Správný účastník pochodu má vhodnou obuv, pláštěnku a v batohu něco ostřejšího na posilnění,“ smál se Mlejnek.

Turistické pochody v regionu• Vítání jara – 25. 3., Velké Opatovice
• Klepačovská bledule – 25. 3., Klepačov
• Za sněženkou do krasu – 1. 4., Podlesí
• Zahájení turistické sezony Moravský kras – 2. 4., začátek Blansko a Boskovice, konec v pivovaru Černá Hora
• Pochod R43 – 2. 9., začátek pochodu na několika místech včetně Brna, Kuřimi, Boskovic i Černé Hory
• Bučovická 50 – 16. 9., Bučovice
• Opatovické šmejd a Malohanácká stovka – 9. - 10. 10., Velké Opatovice
• Vřesovická 100 – 3.- 4. 11. – konec ve Vřesovicích
• Za posledním puchýřem – 16. - 19. 11., Bučovice

Lákají ho neznámá místa

Bučovice - Na turistické pochody vyráží Radim Volek z Bučovic na Vyškovsku už sedmnáct let. Největší zálibu má v dálkových pochodech. „Stovek jsem šel myslím čtyřiadevadesát, padesátek tak nějak kolem stovky,“ počítá Volek, který si většinou připíše na konto dva pochody měsíčně.

Nejvíce se mu líbí, že ho cesty zavedou nejen na obvyklá, ale i turisticky neznámá místa. „Byl jsem třeba na pochodu v Krkonoších. Od pořadatelů dostanete na začátku plánek cesty, projdete se krajinou, kterou neznáte a poznáte nové lidi. Pořadatelé vám v podstatě nachystají skvělý výlet,“ vysvětluje.

Podle něj by se správný turista měl umět orientovat v přírodě, ve značkách i na mapě. „Značení cest má v Klubu českých turistu tradici už sto třicet let. Za tu dobu je tak vychytané, že vedou turistu tak, aby nemusel v terénu hledat cestu,“ popisuje nadšený turista.

A co dělat, když se náhodou člověk ztratí? „Stát se to může, je dobré se vrátit k poslední značce a hledat cestu. Někdy je schovaná,“ radí Volek.