„Pochodu se zúčastnily zhruba dvě stovky lidí. A podpisů na petici za stavbu silnice jsme nasbírali o několik málo víc, podepisovali ji totiž i místní z Mladkova. Naštěstí bylo hezké počasí, takže se akce vydařila. Jen cesty zůstaly po předchozích deštivých dnech hodně blátivé,“ uvedl dlouholetý člen Klubu českých turistů Jaroslav Oldřich z Boskovic, v jehož hlavě se myšlenka na pochod po dálničním tělese zrodila.

Kromě své kondice totiž mohli účastníky pochodu podpořit také stavbu léta plánované rychlostní silnice R43. Ta by měla vyřešit dlouhodobě neúnosnou dopravní situaci na nynějším silničním tahu I/43. „V letech 1939 až 1942 rozestavěli dělníci silnici jako plánovanou německou průchozí dálnici, která měla vést z Vídně do Vratislavi. A právě na tomto rozestavěném dálničním tělese by měla z velké části vést nová silnice R43. Proto jsme na něm také zvolili jednotlivé trasy pochodu,“ vysvětlil Oldřich.

Po rozestavěném dálničním tělese se v sobotu vydali hlavně příznivci turistiky. „Přestože byl pochod pořádaný pro stavbu silnice R43 a lidé tu měli možnost tuto stavbu podpořit podpisy na petici, byla to především akce turistů. Kromě Boskovických se k ní například přidali i lidé z turistických klubů z Moravské Třebové, z Jevíčka i z Velkých Opatovic,“ vyjmenoval Oldřich.

Svých třiadvacet kilometrů si v sobotu na pochodu ušla i Ivana Hřebíčková z Lysic. „Jsme turisté a chodíme rádi, proto jsme se také na akci vydali. Pojali jsme to trochu jako rodinný výlet. Petici ale samozřejmě podepíšeme, sice moc nevěříme, že to pomůže, ale snad aspoň na problém upozorní,“ prohlásila Hřebíčková.