MEDOVÝ DEN

Kdy: sobota od 15.00

Kde: Hanácký statek Zooparku Vyškov

Za kolik: děti 40 Kč, dospělí 60 Kč

Med od několika chovatelů z vyškovského svazu včelařů budou mít v sobotu možnost ochutnat návštěvníci vyškovského zooparku. Tomu, který jim nejvíc zachutná, můžou dát i svůj hlas. „Jednoho z těch, kteří budou hlasovat pro vítězný vzorek, vylosujeme a získá například volné vstupenky do zoo," lákala na už tradiční Medový den do vyškovského zooparku pracovnice Hana Vymazalová.

Kromě ochutnávky si příchozí hned na začátku poslechnou letos vzniklou drnovickou dámskou kapelu BabyBanda, budou moci přihlížet práci včelaře v úlu, dát si med právě stočený z medomedu a také třeba prověřit své znalosti v soutěži na téma včely. „Připravených máme rovněž několik stanovišť, v tvořivých dílnách si zájemci například vyrobí včelu a čeká je i naučná stezka," doplnila Vymazalová.

Kdo bude unavený, může si odpočinout u tematického filmu. Ten se bude promítat v přízemí Hanáckého statku. Akce se uskuteční za každého počasí.

SRAZ TRABANTŮ

Kdy: sobota od 14.00

Kde: náměstí Republiky Blansko

Za kolik: zdarma

Trabant. Legendární plastové auto s dvoutaktním motorem bylo na silnicích vidět hlavně v socialistické éře. Poslední kus sjel z výrobních pásů automobilky Sachsenring v saském městě Zwickau před pětadvaceti lety. Jejich majitelé si je hýčkají. Několik desítek aut značky Trabant můžou v sobotu zájemci obdivovat v Blansku.

Osmý sraz majitelů těchto vozidel začíná ve dvě hodiny odpoledne na náměstí Republiky. „Příchozí si budou moct auta prohlédnout a po domluvě s majiteli se v některém i svézt. Prohlídka strojů potrvá asi hodinu. Pak se vydáme na jízdu v koloně městem a sraz zakončíme u blanenské fary společným fotografováním," uvedl za pořadatele z Trabant klubu Blansko Ivo Fajman.

Ten očekává, že přijede zhruba třicet až čtyřicet majitelů trabantů.

OLEŠNICKÁ KYTKA

Kdy: sobota od 14.00

Kde: zahrada kulturního domu v Olešnici (Blanensko)

Za kolik: dospělí 190 Kč, děti do 140 cm 50 Kč, do jednoho metru zdarma (vstupné je slosovatelné)

Na začátku byla parta několika mladíků. Jezdili po vandrech a festivalech. U ohňů řezali do kytar a založili trampskou osadu Zmijáci. Snili o vlastním festivalu. Sen se jim splnil už před jednatřiceti lety. Právě tehdy rozkvetl festival trampské, folkové a country hudby Olešnická kytka. A neuvadl. Publikum v Olešnici baví dál.

Letošní ročník zahájí Olešničtí v pátek večer na zahradě za tamním kulturním domem zapálením tradičního ohně. V sobotu se začne hrát od dvou hodin odpoledne. „V první části, soutěžní, se utkají amatérské kapely o přízeň diváků. Kapela, která vyhraje, si odveze putovní keramickou plastiku," řekl za pořadatele Jakub Slavíček z osady Zmijáci.

Na jevišti vystoupí skupina Bounty, Jameki, Špunt a Stop Time. Nováčkem je dětská skupina z Boskovic Pružiny. Ta se na festival dostala přes první ročník dětské soutěže Olešnický kvítek, kterou vyhrála. Zmijáci plánují z Olešnického kvítku udělat tradici a pořádat jej každý rok. „Chceme podpořit hudební žánr trampské, folkové a country písničky mezi mladými lidmi," řekla za pořadatele Tereza Dřevová.

Druhou částí festivalu je vystoupení hostů z řad profesionálních hudebníků. Na Olešnické kytce se v minulosti představil například Pavel Bobek, Věra Martinová nebo Kamelot. „Letos je hlavním hostem multigenerační hitmaker Jaroslav Uhlíř. Vystoupí také trampská legenda Karabina, kapela Piknik a Michal Tučný revival," doplnil Slavíček.

Festival zpestří tradiční soutěž v pojídání párků. V případě špatného počasí se přesouvá do kulturního domu.

KŘENOVICKÝ RAKOVEC

Kdy: sobota od 15.30

Kde: areál sokolského hřiště v Křenovicích (Vyškovsko)

Za kolik: v předprodeji 110 Kč, na místě 140 Kč

Na své turné si je vybral Tomáš Klus, v sobotu vystoupí na hudebním festivalu Křenovický Rakovec. Spolu s olomouckou kapelou KOFE@VLNA se na něm představí domácí folková skupina Careta a řada dalších, většinou začínajících umělců hrajících folk a country hudbu. „Návštěvníci se můžou těšit i na ostravskou kapelu Hrnek, která spadá víc do bluegrassu a amerického folku. Dál třeba na osobitou Passage, ta hraje vlastní melodické písně založené na vícehlasu. V jejím středu stojí kytarista, zpěvák a písničkář Honza Brož, kterého lidé mohli patnáct let vídat s Jindřiškou Brožovou ve skupině Žalman a spol.," vyjmenovala za pořadatele některé z kapel Lucie Zourková.

Festival potrvá do pozdních hodin, zakončí ho country bál se skupinou Šviháci.

Další víkendové tipy z okresů
RYBÁŘSKÉ ZÁVODY
- Kdy: sobota od 7.00
- Kde: velký Kačenec ve Vyškově
- Za kolik: startovné 300 Kč
- Největší tahák: první cena závodu skútr

NA PIRÁTSKÉ LODI
- Kdy: sobota od 14.00
- Kde: areál skautů ve Smetanových sadech ve Vyškově
- Za kolik: zdarma
- Největší tahák: oslava Dne dětí, nízké lanové dráhy

NA DOPRAVNÍM HŘIŠTI
- Kdy: sobota od 10.00
- Kde: dopravní hřiště Blansko
- Za kolik: zdarma
- Největší tahák: hry, jízda na přesnost, tvoření pro děti

RETROFESTIVAL
- Kdy: sobota od 13.00
- Kde: letní kino Boskovice (Blanensko)
- Za kolik: na místě 490 Kč
- Největší tahák: hity 70. až 90. let, živě Martin Maxa, Kamélie, Lunetic a další