Z nového spojení Blanska s Boskovicemi se silničářům zatím podařil v letech 2004 až 2009 dokončit úsek mezi Blanskem a Rájcem-Jestřebí. „V současné době připravujeme stavební povolení na čtvrtou etapu stavby, což je průtah Rájcem-Jestřebí. Zároveň dokončujeme dokumentaci pro územní rozhodnutí pro obchvat Doubravice nad Svitavou," přiblížil současný stav stavby vedoucí blanenské oblasti Správy a údržby silnic Miloš Bažant. Podle něj průtah Rájcem-Jestřebí zbrzdily technické problémy a také jednání s majiteli pozemků, přes které silnice povede. „Všechny pozemky ještě vykoupené nejsou. Co se týče technických problémů, řešili jsme protihluková opatření a pak například i ochranu řeky Svitavy," vysvětlil.

Termín neznámý

Nad tím, kdy se obyvatelé Rájce-Jestřebí a také dalších obcí na trase nové silnice dočkají, stále visí otazník. „Kdy bude zahájena další etapa stavby a také kdy bude silnice dokončena, si netroufám odhadovat. Byly by to jen spekulace," uvedl Bažant.

Podle místostarostky Rájce–Jestřebí Romany Synakieviczové nová silnice městu pomůže od prašnosti a hlučnosti v úzkých ulicích. „Naše město bude ale nová sinice protínat, takže více pomůže spíše Doubravici nad Svitavou a Lhotě Rapotině, kde má vést mimo obec. Určitě ale urychlí cestování mezi Blanskem a Boskovicemi, což by mohlo pomoci například lidem z malých obcí za Boskovicemi, kteří by do Blanska mohli snadněji dojíždět za prací," řekla místostarostka.

Na novou silnici už čekají i v Doubravici nad Svitavou. „Zatím nemám žádné informace o tom, že by se plánovaná stavba někam posunula. U nás má vést pod Doubravicí v blízkosti železniční trati, s čímž počítáme v územním plánu. S výkupem pozemků a dalšími přípravami se ale ještě nezačalo. Všechna auta včetně kamionů a těžkých nákladních aut z kamenolomu tak stále jezdí přímo středem Doubravice," přiblížil starosta Doubravice nad Svitavou Pavel Král.

Stejně je tomu i ve Lhotě Rapotině. „Poslední jednání ohledně obchvatu obce byla asi před dvěma lety. Od té doby nemáme žádné zprávy o nějakém posunu stavby," řekl starosta Lhoty Rapotiny Michal Sedlák.

Že obec obchvat potřebuje, je přesvědčená například Zuzana Straková, která bydlí přímo u silnice. „Je tady obrovský provoz, obci by se obchvatem velmi ulevilo především kvůli těžkým a hlučným nákladním autům, které tudy jezdí z kamenolomu," řekla žena ze Lhoty Rapotiny.