Chystáte se do Brna na papeže? odpovězte na otázku v pravém horním rohu.

FOTOGALERIE DARŮ PAPEŽOVI NALEZNETE ZDE

Jen dva dny zbývají do chvíle, kdy na brněnskou půdu vystoupí hlava katolické církve papež Benedikt XVI. V letadle jej na brněnském letišti v neděli přivítá brněnský biskup Vojtěch Cikrle. Brněnský primátor i jihomoravský hejtman papeže budou oslovovat „Vaše Svatosti“, jeho prsten však políbí pouze věřící. Střežit jej při projíždění v papamobilu bude až osm strážců. Jeden z nich za něj v krajním případě položí i život.

FOTOGALERII A VIDEO Z PŘÍPRAV. LETIŠTĚ SE PŘED NÁVŠTĚVOU PAPEŽE ROZRŮSTÁ

„Papež přijíždí do míst, kde bude velké množství lidí, o kterých nic nevíme. Může se objevit i člověk, který papeže uctívá, a bude se k němu chtít přiblížit. Stačilo by třeba jen, že se vrhne k autu , policista to vyhodnotí jako útok a věřící bude sražen na zem,“ popsal velitel papežovy ochranky Lubomír Kvíčala. Policista může podle něj použít zbraň jen v krajní nouzi, třeba pokud útočník má v ruce zbraň. „Jeden z mužů ochranky, pražský speciálně trénovaný policista, bude jeho osobní strážce. Ten za něho v krajním případě položí i život,“ pokračuje Kvíčala.

ČTĚTE TAKÉ: Papeže v Brně bude připomínat dvanáctimetrový kříž

Policisté budou střežit jako oko v hlavě celý VIP sektor na brněnském letišti, ze kterého budou papežovu mši sledovat tři tisíce lidí. Ti budou muset projít bezpečnostními bránami. Budou totiž papežovi nejblíže. „Tisícovka z nich jsou kněží a devět set významných osobností. Ostatní desetitisíce věřících se do areálu dostanou bez prohlídky. Jej jich totiž takové množství, že prověřovat je bychom museli začít už teď,“ doplnil Kvíčala. Jeho muži budou přísně střežit také příletovou a odletovou halu.

Letadlo se Svatým otcem přistane přistane na tuřanském letišti v neděli v devět dvacet. První muž, který se setká na brněnské půdě se Svatým otcem tváří v tváří, bude brněnský biskup Vojtěch Cikrle. „Přivítám Svatého otce za celou brněnskou diecézi před zahájením bohoslužby v češtině. Při neoficiálním setkání přijde zřejmě na řadu němčina,“ uvedl Cikrle.

Potom papeže pozdraví brněnský primátor a jihomoravský hejtman. „Předpokládám, že nás papeži představí prezident Václav Klaus. Protokol setkání jsem si prostudoval, nemyslím si, že je jiný než v případě jiných státních návštěv. A papež je nejen hlavou katolické církve, ale i nejvyšším představitele Vatikánu,“ tvrdí brněnský primátor Roman Onderka.

Třicetistránkový dokument, který určuje průběh papežovy brněnské návštěvy, zná i jihomoravský hejtman Michal Hašek. Podle mluvčího krajského úřadu Jana Chmelíčka jej musí hejtman oslovovat „Vaše Svatosti“. „Tak to uvádí alespoň protokol. Jihomoravský hejtman si ze dvou jazyků zvolí pravděpodobně angličtinu. Co si však řeknou dál, je ve hvězdách, moc místa na to každopádně nebude,“ řekl Chmelíček.

Příprava návštěvy Svatého otce Benedikta XVI. v Brně - Popis areálu.

Při setkání se Svatým otcem musí nejvyšší představitelé města i kraje vyčkat, až jim papež jako první podá ruku. „Stejně tak, jako kdyby byl papež žena. Manželka Michala Haška má zase předepsáno udělat pukrle. Protokol dovoluje políbit prsten, ale to dělají spíše věřící,“ dodal Chmelíček.

Tuřanské mše se má podle odhadů zúčastnit až sto tisíc lidí. Areál i s pódiem, kde bude svatý otec stát, čekají dnes poslední větší úpravy.

Příprava návštěvy Svatého otce Benedikta XVI. v Brně - Pódium Sv. otce.