Sběrný dvůr v Letovicích vzniknul na místě bývalé skládky, kterou město nechalo před několika lety zrekultivovat, a to na kraji Letovic směrem na Novičí a Chlum. „Minulou středu jsme podepisovali předávací protokol se stavební firmou, kolaudace sběrného dvora bude asi za měsíc. Plánujeme tak i slavnostní otevření a uvedení do provozu, a to od prvního září tohoto roku," přiblížil starosta Letovic Vladimír Stejskal.

Nový sběrný dvůr o rozloze sto krát tři sta metrů bude fungovat od pondělí do soboty. „Otevírací hodiny budou různé, dvůr budou obsluhovat asi dva pracovníci. Nejprve ale bude dvůr ve zkušebním provozu, kdy jeho činnost upravíme tak, aby vyhovovala obyvatelům Letovicka," popsal Stejskal s tím, že sběrný dvůr budou mít na starosti Technické služby Letovice.

I místní části

Stavbu zařízení pro ukládání odpadu Letovičtí plánovali dlouhá léta. „Sběrný dvůr stojí na bývalé skládce, kterou jsme před časem nechali zrekultivovat. Původně jsme žádali o dotaci na rekultivaci skládky a sběrný dvůr dohromady. Tuto dotaci jsme ale nedostali, museli jsme tak projekty rekultivace skládky a stavbu sběrného dvora rozdělit a o dotace žádat zvlášť," vysvětlil Stejskal s tím, že sběrný dvůr stál necelých patnáct milionů korun.

Kromě obyvatel Letovic jej budou využívat i lidé z jejich šestnácti místních částí a okolí. „Jsme rádi, že budeme mít možnost odpad vozit do sběrného dvora. Navíc to pomůže proti černým skládkám. U nás zatím funguje pravidelný svoz odpadů, přesto se černé skládky občas objevují," míní předseda osadního výboru Chlumu Libor Staněk.

Zanedlouho budou kolaudovat nový sběrný dvůr i Jedovničtí. „Kolaudaci plánujeme na září. Sběrný dvůr jsme postavili na okraji Jedovnic směrem na Vilémovice. Bude v něm obslužná buňka, odbavovací uzavřená hala a otevřená hala, ve které budou umístěné kontejnery na různé druhy odpadů," popsal starosta Jedovnic Jaroslav Šíbl s tím, že sběrný dvůr pomůže v Jedovnicích vyřešit problém s odpady. Dvůr totiž budou moci využívat i rekreanti z jedovnické chatové oblasti.

O zařízení, do kterého budou lidé ukládat odpad, usilují například i ve Svitávce, Žďárné nebo Skalici nad Svitavou. „Nyní ale musíme vypracovat nový územní plán, ve kterém na sběrný dvůr vyčleníme místo. Do té doby, než bude územní plán schválený, další kroky ke stavbě dvora podnikat nebudeme," vysvětlil starosta Skalice nad Svitavou Richard Černý.