„Malou Hanou zařadil kraj mezi tři sociálně a ekonomicky nejchudší oblasti jižní Moravy. Aby nám pomohl, měli jsme letos výhodnější podmínky při podávání dotací. A podle výsledků, které jsme se dozvěděli před pár dny, se zdá, že všechny obce dostanou peníze na všechny projekty, na které si požádaly,“ řekl předseda mikroregionu Malá Haná a zároveň starosta Borotína a Zdeněk Toul.

V mikroregionu Malá Haná žije kolem osmi tisíc lidí ve vesnicích Borotín, Cetkovice, Malá Roudka, Světlá, Šebetov, Uhřice, Úsobrno, Vanovice a ve městě Velké Opatovice. Podle analýzy, kterou si nechal zpracovat Jihomoravský kraj, je hodně lidí na Malé Hané bez práce, podnikatelé se do mikroregionu nehrnou, přibývá tam důchodců nad pětašedesát let a obce chudnou. Proto se rozhodli zástupci kraje Malé Hané pomoci, aby se co nejvíc přiblížila úrovni zbytku jižní Moravy.

„O dotace jsme si žádali jednak za mikroregion a jednak každá obec za sebe. V Borotíně například potřebujeme opravit obecní sklad a zpracovat projekt na opravu arboreta. Za Malou Hanou jsme chtěli hlavně peníze na podporu rozvoje regionu a pak na různé volnočasové aktivit, například opravy dětských hřišť. Když už víme, s čím můžeme od kraje počítat, sejdeme se se starosty jednotlivých obcí a rozhodneme se, jakým projektům dáme přednost,“ dodal Toul.