Už v pátek večer vystoupí v boskovickém letním kině legendární bratři Nedvědové. Ti do Boskovic přijedou po několikaleté hudební pauze. S posluchači na své trampské mládí zavzpomínají od osmi hodin večer. Hodinu před nimi se na pódiu objeví domácí předkapela Na větvi.

Asi nejvíc rušno bude o víkendu na letovické přehradě Křetínka. Potřetí se tam utkají posádky dračích lodí. Týmy budou závodit v sobotu od deseti do šesti hodin večer. Na pátek jsou naplánované tréninkové jízdy pro nesehrané posádky. Rozpohybovat dvousepadesáti­kilovou loď totiž není jen tak. Podle viceprezidenta České asociace dračích lodí Zdeňka Janečka tkví trik v tom, zabrat v jediný okamžik. „Když členové posádky zaberou zároveň, loď se krásně sklouzne po hladině," vysvětlil Janeček.

Soutěžit se bude ve dvou kategoriích, a to na dvě stě a jeden tisíc metrů. Rozplavby budou po šesti lodích. Posádky mají maximálně dvacet pádlujících členů, z toho vždy minimálně čtyři ženy. Pro medaile si vítězové půjdou večer do areálu hasičské zbrojnice. Letovičtí hasiči tam budou večer pořádat taneční zábavu společně se slavnostním vyhlášením výsledků. Diváckou účast čekají Letovičtí hojnou. „Loni se na závod dračích lodí přišlo podívat kolem čtyř tisíc lidí," uvedl za pořadatele starosta Letovic Vladimír Stejskal.

Zatím necelá stovka lidí se přihlásila k účasti na šestém ročníku cyklovýletu Okolo Malé Hané. Hlavní nápor ale pořadatelé, jimiž je tentokrát obec Světlá, očekávají až před startem závodu v sobotu mezi půl devátou a půl desátou na výletišti v obci. „Pokud vyjde počasí, počítám, že se sjede až čtyři sta cyklistů," prohlásil starosta Světlé Jiří Cikánek. Trasa měří třiačtyřicet kilometrů a vede přes všechny obce mikroregionu Malá Haná. Cyklisty tak čeká devět zastavení. Pojede s nimi i známý jezdec na historickém vysokém kole Josef Zimovčák. V cíli výletu, ve Světlé, pak účastníky čeká bohatý doprovodný program včetně losování tomboly.

Malí i velcí milovníci létání se mohou těšit v sobotu do Kotvrdovic. Letos se tam už poosmnácté sejdou piloti ultralehkých letadel. Návštěvníci si mezi desátou hodinou a čtvrtou odpolední prohlédnou letadla, popovídají si s piloty a poznají atmosféru letiště. Několik diváků také dostane možnost proletět se nad Kotvrdovicemi vrtulníkem. „Pokud v sobotu bude pršet nebo foukat silný vítr, akci přesouváme na neděli," uvedl Zdeněk Moravec z pořádajícího Leteckého klubu Blansko.

Pestrobarevně kvetoucí jiřiny rozzáří o víkendu Moravské kartografické centrum ve Velkých Opatovicích. Zahrádkáři své květy naaranžují do prostor s vystavenými mapami a měřicími přístroji i na zámecké schodiště. „K vidění bude na tři sta různých druhů jiřinek, které jejich pěstitelé naváží do asi čtyř set padesáti rozličných vazeb," uvedl Milan Vykydal ze Služeb města Velké Opatovice.

Mezinárodní výstavu jiřinek Velkoopatovičtí zahájí v sobotu o půl deváté vernisáží. „Představíme návštěvníkům zcela novou odrůdu jiřin a slavnostně pokřtíme nový kalendář, který vznikl z fotografií z loňských výstav," pozval Vykydal. Výstava bude k vidění po oba dva víkendové dny od devíti hodin do sedmi večer.V této době se na nádvoří zámku uskuteční i jarmark tradičních řemesel.