Několik stovek tun medu výhradně od českých včelařů ročně zpracuje společnost s ručením omezeným Včelpo se sídlem v Oboře. Po jeho zpracování pak prodává různé medové pochoutky. Nabízí však i výrobky z propolisu, mateří kašičky, pylu či vosku a také potřeby pro včelaře. Společnost stoprocentně vlastní Český svaz včelařů. „Naše společnost se řídí krédem: Český med Včelpo – tradice a kvalita. Propagujeme český med do českých obchodů,“ uvádí ředitel společnosti Panagiotis Margaritopoulos.

Společnost byla založena už v roce 1979 jako výrobní podnik českých včelařů. Zakládá si na tom, že produkty, které zpracovává, nejsou nijak chemicky ošetřeny a upraveny. „

Zpracováváme je moderními technologiemi, které garantují zachování jejich přirozených léčivých účinků. Na kvalitu ve všech fázích výroby dohlíží zavedený a certifikovaný systém HACCP, moderně vybavená laboratoř i Státní veterinární správa,“ zdůrazňuje ředitel s tím, že společnost má přidělený takzvaný oválek zdravotní nezávadnosti, který jí umožňuje prodávat živočišné produkty i tam, kde jsou velmi přísná zdravotní kritéria.

Tradičnía, ale také bio a košer

V sortimentu Včelpa je na výběr z medů květových, smíšených a medovicových. Firma nabízí také jednodruhové medy, jako slunečnicový, lipový, akátový, řepkový či pastovaný neboli krémový med. V nabídce nechybí ani biomed nebo dokonce košer med pod názvem Kosher Boskowitzer Honik.

„Certifikátu KOSHER med si vážíme nejvíc. Disponuje jím jen několik společností na světě. My máme dokonce takzvaný dvojitý certifikát vydaný vídeňským a pražským rabinátem. Tento certifikovaný kosher med je zpracováván v nadstandardním provozním režimu, v bio kvalitě a pod stálým dohledem. V názvu produktu je současně uveden region plnění se silnou historií židovství, což jsou nedaleké Boskovice,“ přidává zajímavost Margaritopoulos.

Včelpo má také bohatý sortiment potravinových doplňků, antibakteriálních ústních vod, medovin, kosmetických výrobků či propolisových kapek nebo tablet. A chystá další novinky. „Připravujeme novou řadu výrobků se zaměřením na kosmetiku s vysokým obsahem včelích produktů,“ doplňuje ředitel firmy, která má celkem sedmnáct zaměstnanců.

Kvalitu výrobků ze Včelpa dokládá hned několik značek a známek. „Med zpracováváme zvlášť šetrným způsobem. Od Českého svazu včelařů máme propůjčenou ochrannou známku Český med, která má legislativně daleko přísnější normu na jakost medu než je současná norma na běžný med. Spotřebitel tak má jistotu, že kupuje kvalitní výrobek a současně podporuje české včelařství,“ doplňuje ředitel společnosti.

Podle něj kvalitu medu prověřuje podniková laboratoř, která analyzuje medy i pro jiné společnosti zabývající se obchodem s medem. Firma se kromě certifikátu KOSHER pyšní také národní značkou kvality Klasa u šesti výrobků, jako první v České republice získala certifikát Český bio med a má řadu dalších certifikátů a ocenění.

Alergie na cizí med

Včelpo má kromě podnikové prodejny přímo v Oboře také reprezentativní prodejnu v Praze. Podnik dále tvoří oddělení výkupu veškerých včelích produktů, pracoviště na zpracování vosku a voští, pracoviště na zpracování medu, včelařská stanice v Jabloňanech na chov včelích matek a s dalšími partnery společnost vyrábí sportovní a potravinové doplňky. „Ve výrobě voskových mezistěn patříme mezi největší výrobce v Česku,“ podotýká Margaritopoulos.

Na český med nedá ředitel Včelpa dopustit. Levný med z dovozu totiž podle něj může lidem u nás způsobit problémy. „Středoevropan zvyklý na specifické pyly může agresivnější pyly z jiných kontinentů odnést silnými alergiemi,“ dodává.