Na linku se většinově obrací lidé, kteří tápou třeba v nařízeních týkajících se karantény či příznaků koronaviru. „Lidé se nás na lince často ptají, jestli jejich zdravotní stav naznačuje koronavirus. V takovém případě je odkazujeme na praktické lékaře. Mezi nejčastější dotazy také patří informace ohledně karantény a izolace, a v poslední době se volající dotazují na cestování, kdy je nutné vyplnit příjezdový formulář, jestli mohou vycestovat a zda po návratu musí do karantény. S posledními změnami vládních nařízení také hodně lidí volalo s dotazem, kdy mohou otevřít provozovny,“ popisuje pracovní náplň na lince Veselá.

Zpočátku prací na lince trávila i několik hodin denně. „Teď se situace trochu uvolňuje, takže je to průměrně hodina,“ vypráví Veselá, která je zaměstnaná jako operátorka zákaznické linky E.ON. Na čísle 1221 dobrovolničí v pracovní době, její zaměstnavatel se totiž domluvil na pomoci s provozovatelem informační linky.

Aquapark Aqualand Moravia. Ilustrační foto.
Ve čtvrtek zpátky do krytých bazénů? Aqualand Moravia otevře až za tři týdny

Při práci pro číslo 1221 zažívá Veselá i kuriózní telefonáty. „Volal mi jeden pán, že potřebuje vyhledat kontakt na zlatníka, protože mu nejde sundat prsten. Neměl internet, takže si informaci nemohl vyhledat sám a tak se obrátil na nás. A dokonce byl tak zoufalý, že říkal, že spáchá sebevraždu a budu ho mít na svědomí. Poskytla jsem mu kontakt na psychologickou poradnu a pán byl za to nakonec hrozně rád,“ vzpomíná Veselá.

Často jsou telefonáty pro ni velkou psychickou zátěží. „Někdy volají lidé, kteří nemají dotaz ke koronaviru, ale neví, kam jinam by se obrátili. Samozřejmě se ozývají i rozzlobení volající, ale většinou na konec telefonátu řeknou, že ví, že my na lince za současnou situaci nebo opatření nemůžeme,“ poznamenává Veselá.

Ne vždy má ale telefonát šťastný konec. „Zažila jsem volajícího, který byl hodně vulgární, protože potřebné informace jsem si musela dohledat a hovor byl trochu delší. Když jsem mu pak řekla odpověď, kterou ale zjevně nechtěl slyšet, tak s nadáváním pokračoval. Také jsem jednou, když ještě byly všechny školy zavřené, měla hovor s pánem, který volal, že jeho prvňák nerozumí matematice. Byl velmi rozzlobený a ze situace vinil i přímo mě,“ říká operátorka.

Podle ní jsou ale podobné situace lidsky pochopitelné. „Na nás všechny už je toho moc, a chápu, že lidé situaci nezvládají,“ poznamenává Veselá.

Zimní stadion Vyškov.
Formu na mistrovství světa bude hokejová dvacítka ladit ve Vyškově

Při práci pro linku 1221 zažívá ale i hezké chvíle. „Mám z této pomoci velmi dobrý pocit. Krásné jsou chvíle, kdy volají lidi, kteří jsou pak vděční za informace a ukončení hovoru mě vždy zahřeje u srdce,“ zmiňuje mladá žena z Pohořelic a podotýká, že i s kolegy si uvědomovali, že podobná pomoc bude vyžadovat velkou dávku psychické síly, ale i přesto rádi pomohli.

Díky působení na lince je navíc nyní velmi dobře informovaná o všech aktuálních opatřeních. „Kromě toho, že jsme měli na začátku velmi podrobné školení a od vedoucích dostáváme pravidelně přehled aktualit, které si musíme nastudovat, nyní také více sleduji zprávy,“ říká Veselá.