Ředitel základní školy v Pohořelicích na Brněnsku Stanislav Polák považuje pokračující zákaz tělocviku za hloupost. „Pokud školy mají venkovní prostory jako my, nevidím důvod, proč by se děti nemohly hýbat. Samozřejmě s rozumnými opatřeními. U nás třídu klidně můžeme rozdělit na čtyři skupiny, protože máme čtyři venkovní hřiště,“ řekl.

Děti po dlouhé době bez tělocviku a na distanční výuce podle něj přibírají na váze. „Uvedu jeden příklad. Dívka na druhém stupni v koronavirové době přestala chodit ven, přibrala dvacet kilogramů a je závislá na počítačových hrách. Podobných případů bude více,“ upozornil Polák.

Za navrácení tělesné výchovy do rozvrhu žáků základní škol se přimlouvá také rodič čtvrťáka Karol Hladký z Velkých Bílovic na Břeclavsku. „Pro děti je potřebný jako matematika nebo čeština. Za rok pandemie jsem vysledoval, že syn docela přibral. Snad se to teď otočí k lepšímu. Od počítače jej odháním, pokud tam nepotřebuje něco důležitého,“ řekl muž.

Důvod, proč nemohou mít ve škole tělocvik, nechápe také matka dvou synů Lucie Marková z Brna. „V kroužcích mají povolené trénování po dvojicích, tak nechápu důvod, proč nemůžou mít tělocvik. Ještě ke všemu, když jsou testovaní,“ krčila rameny.

Dopouštíme se strašné škody

Tělocvikářka z brněnské Základní školy Sirotkova Sabina Lajkebová si všímá, že žáci jsou shrbení, spousta z nich přibrala a skončila se sportem. „Potřebují zdravotní cvičení a běhat po venku. Tím, že jim to není povoleno, se na nich dopouštíme strašné škody. Řekla bych až nenávratné,“ reagovala.

Jakmile sportování venku povolí i v Jihomoravském kraji, jsou připravení zařadit tělocvik zpátky do rozvrhu také na Základní škole Laštůvkova v Brně. „Vedle školy máme sportovní hřiště včetně atletického oválu, takže když to půjde, plánujeme tam chodit podle povolených nařízení. A kdyby pršelo, tak děti zůstanou ve třídě a proberou takzvanou teorii," poznamenal ředitel školy Petr Křivka.

Až se začnou děti hýbat, bude rád také ředitel základní školy v Dolních Věstonicích na Břeclavsku Zbyněk Háder. „Ztratili železný návyk. Už se jim do sportování tolik nechce. Zvažují, jestli budou nebo nebudou pokračovat. Když se nám vrátily první děti do školy, byl jsem docela překvapený, jak se zakulatily,“ podotkl.

Do španělského Santiaga

Například tělocvikáři v Pohořelicích na Brněnsku vymysleli, aby se děti rozpohybovaly, platformu, která třída se dříve dostane pohybově do španělského Santiaga. „Některé třídy už se dostaly až k Innsbrucku. Chytili se toho i učitelé, běhají, jezdí na kole. Třídy soutěží mezi sebou," přiblížil ředitel Polák.

Náměstek brněnské primátorky Petr Hladík má za to, že nařízení o návratu tělocviku alespoň ve venkovních prostorách mělo být platné pro celou republiku. „Pojďme děti poslat na hřiště, ať normálně v kolektivu sportují,“ prohlásil.

Sportování při tělocviku venku je povolené v Královéhradeckém, Karlovarském, Plzeňském, Středočeském, Pardubickém, Libereckém kraji a v Praze. „Sportování při tělocviku uvnitř i venku v dalších krajích je zakázané,“ potvrdila mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

Další rozvolnění zřejmě nastane 10. května.