Obnovit kulturní tradice Malé Hané a ukázat lidem tradiční řemeslnou výrobu. O to se už třetím rokem snaží pořadatelé jarmarku – obec Vanovice, Magda Kalová z občanského sdružení Pramínek a Místní akční skupina Partnerství venkova. „Na minulé ročníky jsme měli velmi dobré ohlasy. Myslím, že se potvrzuje, že vracet se ke kořenům má smysl," míní Kalová. Podle starosty Vanovic Petra Dvořáčka už se z akce stává tradice. „Jak s každým ročníkem sbíráme zkušenosti, tak úroveň jarmarku roste," řekl.
Obec jarmark chystá už asi dva měsíce. „Návštěvníci uvidí dva typy krojů – vanovický a kroj z oblasti nedalekého Jevíčska. Kroje představíme v mužské, ženské i dívčí variantě," uvedl dále starosta obce a upozornil zejména na vanovický mužský kroj. Ten obci daroval synovec Josefy Kalabusové, která shromáždila několik exemplářů vanovického kroje. „Díky ní se podařilo kroj zachovat. Nebyl úplný, ale nechali jsme jej obnovit, takže lidé si teď kroj prohlédnou v plné kráse. Další exempláře kroje jsou v Moravském zemském muzeu," doplnil Dvořáček s tím, že na pořádání jarmarku se podílí i vanovičtí hasiči, kteří připravují prostranství u kostela svatého Václava a zajistí občerstvení.
Na jarmarku se svými pásmy vystoupí folklórní soubory dětí i dospělých. „Tím, že se tu střetává oblast Horácka a Hanácka, můžeme každý rok program trochu pozměňovat. Letos například přijede soubor Studánka ze Žďáru nad Sázavou," řekla Kalová. Vystoupí také Malohanácká muzika.
Pod kostelem rozloží své stánky s výrobky třiadvacet řemeslníků. Mezi nimi nebude chybět kovář, keramik, šperkař, ale objeví se i výrobce horáckých hraček či včelař.
Kalová pro jarmarky vymyslela speciální dobroty. Koláčky s tvarohem a sušenou švestkou, v níž je mandle, a celé je to potřené medem, nazvala kadléčky. Další jsou půďáky. „Recepty jsem sama vymyslela, ale použité suroviny jsou typické pro oblast Malé Hané," dodala.
VERONIKA MACHOVÁ