Místy téměř neviditelné vodorovné značení na vozovce. Tak vypadá obávaný hlavní silniční tah z Brna do Svitav, řidiči nazývaný silnice smrti, který protíná také Blanensko. Značení silnice má na starosti Ředitelství silnic a dálnic. Jeho pracovníci však s obnovou vodorovného značení začnou až v létě. Policisté chtějí na silnici ještě další úpravy – snížení rychlosti a odstranění billboardů.

„Za Černou Horou nejsou na státní silnici vidět odbočovací pruhy doleva,“ všiml si David Kratochvil z Blanska, který občas po obávané silnici jezdí.
Podle Jany Zemanové z brněnského Ředitelství silnic a dálnic by měla obnova značení odstartovat koncem června nebo začátkem července. „Chystáme plošnou obnovu vodorovného značení na státní silnici. Příští týden vypíšeme výběrové řízení na dodavatele,“ upřesnila Zemanová.

Na stav nebezpečné silnice už v minulosti upozorňoval vedoucí blanenských silničářů Miloš Bažant. „Státní silnice je hodně frekventovaná a velké množství aut značení sedře,“ uvedl Bažant s tím, že nejkritičtějším úsekem je křižovatka, ze které se dá odbočit na Krhov a Lysice.

„Tam není značení vidět skoro vůbec. Zpracovali jsme návrh, co je na kterém úseku potřeba obnovit, a doufáme, že se jím Ředitelství silnic a dálnic bude inspirovat,“ podotkl Bažant. Značení je podle něj potřeba na takto vytížených silnicích zvýrazňovat každý rok, zatímco u méně frekventovaných je stačí obnovit ob rok. Vloni podle Bažanta dostaly nový nátěr pruhy vedoucí přes kopec Perná či úsek blízko Závisti a Černé Hory.

V létě budou na silnici výraznější bílé čáry i řadící pruhy. Tvrdí to policejní mluvčí Iva Šebková. „Doporučili jsme silničářům, aby použili kvalitnější barvy, protože například barevné značení vydrží déle,“ řekla Šebková s tím, že značení na vozovce má svůj význam pro bezpečnost a plynulost silničního provozu. „Je důležité, aby řidič vnímal, ve kterém pruhu se zrovna nachází,“ podotkla mluvčí.

Novotou zářící značení na vozovce však nebudou jediné změny, které řidiči na státní silnici zaznamenají. Policisté bojují také za zvýraznění přechodů pro chodce v Lipůvce.

Z dohledu šoférů by měly rovněž zmizet billboardy. Ty je totiž mohou rozptylovat. „Jedná se o reklamní cedule, které se nachází v katastru Černé Hory a Bořitova. Jejich umístění nebylo řádně povoleno,“ přiblížila Šebková.

Policisté podle ní usilují také o snížení rychlosti v některých úsecích. „Navrhujeme, aby auta projížděla rychlostí sedmdesát kilometrů v hodině u Doubské skály v blízkosti Černé Hory. Dále pak doporučujeme sedmdesátku při odbočce na Boskovice,“ řekla Šebková.

Jen loni přišlo na státní silnici o život dvanáct lidí, letos v lednu při jediné nehodě vyhasly čtyři lidské životy.
Na nebezpečí, které hrozí na státní silnici, upozorňuje také boskovický starosta Jaroslav Dohnálek, který stojí v čele sdružení měst a obcí usilujících o stavbu rychlostní silnice R 43. „Situace na silnici smrti bude stále horší,“ obává se.