Poházená stébla po hrobech, hnijící tráva mezi nimi, nepořádek v márnici. Hřbitov v Dolním Smržově podle Jaroslavy Novákové z blízkých Drválovic neodpovídá tomu, jak by mělo místo posledního odpočinku vypadat.

„Na hřbitově mám pohřbené svoje blízké zesnulé, proto tu chodím každý týden. A už dlouhá léta mně trápí, jak to na něm vypadá. Služba, která se o hřbitov stará, to podle mě nedělá dostatečně na to, aby zachovala důstojnost místa,“ postěžovala si Nováková. Hřbitov v Dolním Smržově spadá pod správu města Letovice. To už dlouhá léta platí Pohřebnímu ústavu Holub za údržbu hřbitova. „Firma má na starost hřbitov v Dolním Smržově i v Letovicích. Zabezpečuje hlavně sečení a uklízení trávy, úpravu cestiček nebo ořezávání stromů. Celkově dáme na údržbu hřbitovů ve městě tři sta tisíc, tato částka ale zahrnuje i jiné práce,“ uvedl letovický starosta Radek Procházka.

Přerostlá tráva, neupravené pěšinky, znečištěné hroby. Právě to Jaroslavě Novákové na smržovském hřbitově vadí. „Firma vždycky nechá trávu přerůst strašně vysoko, a když ji pak křovinořezy seče a nejde to, lítá všude okolo a stébla zůstávají na hrobech. Nezbývá mi pak nic jiného, než abych je zametla sama. A to už vůbec nemluvím o nepořádku v márnici, ve které po záplavách zůstaly neuklizené nánosy bahna,“ popsala Nováková. Podle Jaroslavy Novákové se jedná o letitý problém. Jak firma, tak i vedení města, však popírají, že by něco podobného již v minulosti musely řešit.

„V pohřebnictví na Blanensku pracuji pomalu už dvacet let a snažím se to dělat dobře. Celý konflikt na hřbitově v Dolním Smržově vznikl tak, že naši pracovníci nemohli jeden den kvůli častým přeháňkám rozdělanou práci dokončit. Vrátili se celí promočení a trávu dosekali a uklidili hned druhý den,“ vysvětlil jednatel pohřebního ústavu Václav Holub.

Také podle vedení města je na hřbitově vše v pořádku. „Na podnět paní Novákové jsme hřbitov jeli zkontrolovat. Zrovna jsem se odtud vrátil. Žádné pochybení firmy jsme ale nezjistili, tráva je tu posečená velice dobře. Nějaké opravy tu však potřeba jsou,“ prohlásil včera místostarosta Letovic Vladimír Stejskal. Do těch by se měli Letovičtí pustit už v tomto roce. „Na letošek jsme na hřbitově v Dolním Smržově naplánovali především opravu oplocení. A zároveň chceme také vysadit novou zeleň u vstupní brány,“ nastínil Stejskal.

Stejně jako v Letovicích i v Blansku dávají do údržby hřbitovů ročně statisíce. I tam se však museli v minulosti potýkat se stížnostmi lidí. „Hřbitov spravuje firma, kterou jsme zvolili na základě výběrového řízení. Stará se o běžný provoz, jako je sečení trávy či údržba pěšinek. Domnívám se, že to dělá dobře, ale když na hřbitově v Blansku v minulosti vznikal urnový háj, tak jsme museli řešit nesrovnalosti mezi firmou a lidmi. Teď už je naštěstí klid,“ oddychla si blanenská starostka Jaroslava Králová. Pod Blansko spadá hřbitov ve městě, v Lažánkách a v Klepačově. Jejich roční údržba vyjde město přibližně na čtyři sta tisíc ročně.