„Už jsem byla na hřbitově za tmy dvakrát a jsem spokojená. Dříve jsem si tam večer radši netroufla,“ uvedla Vlasta Fabiánková z Adamova.

Nová světla instalovali Adamovští především podél přístupové cesty na hřbitov. „Tam jsme opravili patnáct světel, v areálu samotného hřbitova sedm,“ popsal starosta Adamova Roman Pilát. Úpravy zahrnovaly i odstranění starých svítidel, začištění, nátěry a další práce, které s osvětlením souvisí.

Lampy pomůžou především těm návštěvníkům, kteří na hřbitov míří ve večerních hodinách. „Doteď museli lidé chodit buď za světla nebo s baterkami. Teď na podzim a v zimě je tma už brzy. Díky osvětlení je to tedy pro lidi mnohem pohodlnější,“ uvedl Pilát s tím, že lampy budou svítit do půl desáté večer. V budoucnu radní plánují rozdělit osvětlení na dvě větve a tu blíže k bytovým domům nechat svítit déle. „Lidé chodí kolem hřbitova na procházky, bylo by to praktické,“ vysvětlil Pilát.

Celkově stála nová světla čtyři sta sedmdesát tisíc korun. „Peníze jdou z rozpočtu města, žádné dotace na tyto úpravy vypsány nebyly,“ doplnil starosta.

Opravy trvaly tři týdny. Nové lampy mají na adamovském hřbitově od konce října. „Chtěli jsme, aby světla svítila už před Dušičkami,“ dodal starosta Pilát.

ŽANETA ONDROUŠKOVÁ