Volby v regionu se podle úředníků odehrály bez problémů. „Neměli jsem hlášené žádné komplikace ani narušení chodu voleb,“ uvedl vedoucí blanenského odboru hospodářské správy Miroslav Peterka. Podobný stav potvrdila také boskovické úřednice Iva Močičková.

Prezidentské volby Blanensko 2. kolo
Miloš Zeman 57,12 % 35 127 hlasů
Jiří Drahoš 42,87 % 26 360 hlasů
volební účast 71,21 %


Mezi prvními voliči byla v pátek odpoledne v budově Gymnázia Blansko Michaela Slavotínková. „Komu jsem dala hlas, si nechám pro sebe. Byla jsem i v prvním kole, volit chodím pravidelně. Že volíme prezidenta, mi ale přijde celkem zbytečné, stejně o ničem nerozhoduje,“ řekla mladá žena.

Stylově dorazil v pátek po páté odpoledne do volební místnosti v blanenské Základní škole Erbenova Václav Kolář. Mnohanásobný mistr světa v biketrialu přijel na kole. „Volím Jiřího Drahoše. Miloš Zeman není podle mého zrovna reprezentativní typ. Dělá nám ostudu. Mám trochu obavy, jak volby dopadnou. V debatách vystupoval současný prezident dost sebejistě. Uvidíme, kolik lidí přesvědčil,“ dodal mladík.Mnohonásobní mistr světa v biketrialu Václav Kovář už odvolilZdroj: Deník/Jan Charvát


Miloš Zeman byl ve druhém kole naopak jasná volba pro lídra jihomoravské SPD a poslance Jana Hrnčíře. „Volil jsem Miloše Zemana. I když s ním vždy nemusím souhlasit, má alespoň autentické politické názory a hájí české národní zájmy. Nechci za prezidenta někoho, kdo bude jen jezdit do Bruselu líbat prsten Merkelové a Junckerovi,“ poznamenal Hrnčíř.

Někteří lidé z regionu volili prezidenta mimo své bydliště na voličský průkaz. Jako například Lubomír Rek mladší z Vavřince. „Proč jsem volil, i když nejsem doma? Protože je to jedna ze svobod, která je nám daná a chci ji využít. A hlavně také chci na hradě člověka, za kterého se nebudu muset ve světě stydět. Náladu ve společnosti vnímám v poslední době s ohledem na volby jako zbytečně vyhrocenou,“ uvedl muž.

Jihomoravané volí i v zahraničí. Například na ambasádě v Buenos Aires hodila svůj hlas do urny Kateřina S. z Blanenska. Zdroj: archiv Kateřiny S. Lidé z jižní Moravy mohli volit prezidenta České republiky také v zahraničí. Na ambasádě v Buenos Aires volila například Kateřina S. z Blanenska. V Argentině je na dovolené s přítelem. Podle svých slov chtěla na hradě změnu. „V místě trvalého bydliště jsem si vyřídila voličský průkaz. Pak stačily dvě minuty googlení na internetu, kde je v Buenos Aires české velvyslanectví. Stačil mi volební průkaz a občanka. Na ambasádě nebyl problém se domluvit, díky tomu, že někteří zaměstnanci hovoří česky. Volební komise nám říkala, že v prvním kole tam bylo volit dvaadvacet lidí. Ve druhém kole hodinu po otevření volební místnosti už nás tam bylo pětadvacet. Potkali jsme se tam se dvěma manželskými páry z Pardubicka, které mířily na dovolenou na Antarktidu. A kvůli volbám si udělaly krátkou zastávku v Buenos Aires,“ uvedla žena.

Ve dvou obcích Blanenska, Lažanech a Šebrově-Kateřině, nevyhrál ani Zeman, ani Drahoš. Oba totiž dostali stejný počet hlasů.