V Boskovicích se jich dožadovalo 13 a v Letovicích do 5 chodců. Letos je zatím klid. Přestože jsou někteří lidé zvyklí sníh před svými domy uklízet a pomáhají tak městu, údržbáři nic nenechávají náhodě a vyjíždí do ulic.

Za ochotu děkuje starosta Jedovnic lidem na webových stránkách města. V době sněhové kalamity nenechali město ve štychu a před svými domy sníh odklízeli. „Na úklid chodníků a cest máme sedm pracovníků. Z toho čtyři jsou na úřadu práce a mohou si tak přilepšit. Když ale napadne sníh, není možné stihnout zabezpečit celý městys,“ sdělil starosta Jaroslav Šíbl s tím, že s úpravou cest pomáhá i firma Agris. Minulý týden při sněhové kalamitě však veškeré pluhy a radlice soukromníků musely vyjet pomáhat na krajské silnice.

Nejčastěji musí údržbáři zasahovat v kopcích. „Problém bývá třeba Na Větřáku, u průmyslové školy, ale také u školy základní,“ vyjmenoval Šíbl.

Zhruba 5 lidem muselo loni zaplatit odškodné vedení Letovic. Zranili se na zasněženém chodníku. „Technické služby chodníky posypávají a sníh odklízejí. Když je ale kalamita, je to obtížné, k úrazu tedy může dojít. Město je na to pojištěné,“ sdělil starosta Letovic Vladimír Stejskal. Podle něj zasahuje ve městě pět pracovníků. Ti vyjíždí s frézami i radličkami. Ve městě by měly být schůdné všechny hlavní trasy, v místních částech údržbáři používají radličky. Chodníky tam totiž na mnoha místech nejsou.

Zimní údržba vyjde města draho. „Jedna fréza stojí kolem padesáti tisíc korun. Dále je potřeba zaplatit za posypový materiál a taky pracovníky,“ míní Stejskal. Podle něj se mnozí Letovičtí starají o chodníky před svými domy, přestože povinnost ze zákona nemají.

Do zasněžených ulic by se však měli vybavit i chodci. Řekl to už dříve vedoucí letovických technických služeb Miroslav Doskočil. „Lidé by neměli vycházet do sněhu v nevhodné obuvi, třeba v botách na podpatcích. Řidiči musí v zimě vyměnit pneumatiky, i chodci by měli přezout gumy,“ upozornil.

V ulicích Boskovic se loni zranilo 13 lidí. „V jednom z těchto případů šlo o škaredou zlomeninu,“ přiblížila místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková. I ta chválí obyvatele města, že se pouští do úklidu, i když nemusí. Problém ale nastává občas u bytových domů. „Lidí tam bydlí dost, je to tedy anonymnější,“ řekla Vítková. Firma Sita vyjíždí do zasněženého města se šesti stroji. Údržbáři jsou nyní v pohotovosti. „Jak napadne pět centimetrů sněhu, musí vyjet v pracovní dny do půl hodiny a o víkendu do hodiny. Nejdřív zajišťují přístup k nemocnici, dalším zdravotnickým zařízením a ke školám,“ popsala místostarostka s tím, že kolem úřadů a na náměstí zametají pomocníci z Úřadu práce.

Po Blansku loni požadovalo odškodnění asi 27 lidí. I tamní pracovníci Technických služeb přitom vyrážejí do boje podle plánu. „Špatné to bývá v kopcích. S úklidem sněhu ale bývá problém i v místech, kde sníh zúží cestu, a ještě tam nevhodně zaparkují auta,“ popsal vedoucí Technických služeb Emanuel Svěrák a dodal, že občas multikáry neprojedou pod nízkou dopravní značkou nebo jim stojí v cestě stromy rostoucí ze zahrad.