„Budou to jediné vyznačené a udržované trasy pro běžkaře v celém Jihomoravském kraji,“ uvedla Olga Ondráčková, manažerka projektu, který v těchto dnech míří do finále. Posledním jeho výstupem je nyní vydání mapky s podrobným popisem jednotlivých okruhů. Mapky budou k dostání v informačních centrech, na obecních úřadech i v restauracích v dané oblasti.

Běžkaři budou mít na území mezi obcemi Benešov, Kořenec, Suchý, Protivanov a Malé Hradisko servis, o jakém se jim dosud ani nesnilo. „Na dvou místech, trochu stranou civilizace, jsou odpočívadla. Po trasách je jedenáct map. V obci Suchý stojí nová budova, která v létě slouží rekreantům a v zimě ho budou moct využívat běžkaři. Ti tam budou mít k dispozici napřílad šatny na převlečení i sprchy,“ uvedla dále Ondráčková.

Stále kvalitní stopu zajistí dva skútry, které budou trasy v případě potřeby udržovat jednou až dvakrát denně. Pomoci v rozhodování, zda opustit teplo domova a nasadit běžky, může pět webových kamer snímajících dění přímo na místě. Ty, stejně jako řadu dalších informací, zájemci najdou na webových stránkách www.lyzarsketrasy.cz. V Benešově, kde se tři okruhy stýkají, je pro lyžaře připravené nové parkoviště.

Podle Ondráčkové vyznačené trasy v maximální možné míře respektují značení tras pro turisty i cesty, které dosud běžkaři využívali. „Klub českých turistů plánuje lyžařské trasy zanést do svých map,“ dodala.

Vyznačení tras a pořízení veškerého zázemí přišlo asi na osm milionů korun. Svazku obcí Boskovicko se téměř celou tuto částku podařilo získat jako dotaci z Regionálního operačního programu.